تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

آگاهی از برند (Brand awareness) چیست؟

آگاهی از برند (Brand awareness) چیست؟
آگاهی از برند (Brand awareness) یعنی یک برند توسط مشتری ابتدا تشخیص داده شود و سپس مشتری بتواند در ذهن خود ارتباط درستی از حوزه کاری و فعالیت آن برند با نیاز های خود پیدا کند.به طور مثال وقتی یک مشتری در فروشگاه می گوید:  ”یک بسته تاید می خواهم”؛ شما می دانید که منظور او از تاید همان پودر رخت شویی است. برند های گوناگونی از پودر رخت شویی وجود دارند که شرکت “تاید” به دلیل اولین بودن در بازار بیشتر شناخته شده است و هم اکنون با وجود از دست دادن بازار هنوز هم بسیاری از مردم پودر رخت شویی را با نام تاید می شناسند، در حقیقت مردم به چیزی که اعتماد کنند،جذب هم می شوند. آگاهی از برند (Brand awareness) به این دلیل برای یک برند مهم است که سرنخ هایی را در اختیار مخاطبانش قرار می دهد تا دسترسی ذهنی اسان تری به محصولات این برند داشته باشند و در نتیجه به کسب و کار کمک می کند تا بالاتر از تمام رقبایش قرار گیرد. سطح بالاتری از مفهوم آگاهی از برند می تواند به معنای فروش بیشتر و همچنین یک خندق اقتصادی برای جلوگیری از ورود رقبا به بازار و کسب سهمی از بازار باشد.برای اینکه مفهوم Brand awareness بهتر جا بیافتد یک تعریف مختصری از شناخت برند  (Brand recognition) ارایه می شود و سپس نسبت به ان آگاهی از برند (Brand awareness) را تعریف مجدد می کنیم. شناخت برند(Brand recognition): یعنی مشتری بتواند از طریق دیدن یا حس نماد ها و نشانه های بصری مثل لوگو یا رنگ ، برند شما را تشخیص دهد ، برای مثال شما با دیدن یک حلقه بنفش حتی بدون دیدن اسم برند،به طور خودکار نام شرکت رایتل برایتان تداعی می شود.

اهمییت ایجاد آگاهی از برند (Brand awareness)

آگاهی از برند (Brand awareness) تماما راجع به چیز یا چیز هایی است که مشتریان پس از دیدن یا شنیدن اسم شرکت شما،در ذهنش تداعی میشود. این مفهوم می تواند در زمینه های زیر به شما کمک کند:
  • ارتقا کسب و کار
  • معرفی موفقیت امیز محصولات یا خدمات
  • ایجاد آبرو اعتبار برای کسب وکارتان
  • ایجاد تمایز در خدمات شما با رقبا
  • پیدا کردن مشتریان وفادار

آگاهی از برند (Brand awareness) چیست؟

اگر کسب و کار هویت برند قوی ندارد ، مردم درباره شرکت شما قطعا حتی فکر هم نخواهند کرد. به همین خاطر بسیار ضروریست که برند خود را تقویت کنید تا بتوانید از موفقیت های بعد از بهره مند شوید. آگاهی از برند از مهم ترین جنبه های کمپین های تبلیغاتی است. معرفی درست و صحیح محصولات و خدمات خود به مشتریان باالقوه در قدم و نگاه اول بسیار حایز اهمیت است. طوری که این اولین آگاهی مشتری از برند شما می تواند در نقش مفهوم Brand awareness در ذهن او قرار بگیرد.یعنی پس از این معرفی چیزی که در ذهن او راجع به شرکت شما تداعی می شود همان اطلاعاتی است که شما در دیدار یا ملاقات اول به او ارایه کرده اید پس سعی کنید بسیار هوشمندانه،هنرمندانه و حرفه ای این معرفی را انجام دهید. اهمیت آگاهی از برند (Brand awareness) و فاکتور های آن لوگو به محض اینکه یک نفر نام شرکت BMW را ببرد اولین چیزی که در ذهن ما می اید چیست؟ ممکن است این به ذهنتان بیاید،یک دایره که به چهار قسمت مساوی تقسیم شده است و دو رنگ سفید و ابی دارد و زیر ان هم نام شرکت درج شده است ، یا به طور مثال با شنیدن نام Chevrolet به یاد یک علامت به اضافه (+) که خط افقی ان کشیده تر است می افتید یعنی همان لوگوی این شرکت.هر دو اینها مثالی اند از تاثیرگذاری لوگو برآگاهی از برند (Brand awareness). ویژگی هایی مثل رنگ و شکل و… همگی در کنار هم نه تنها می توانند بر حافظه مردم تاثیر بگذارند بلکه یک همکاری و تعامل مثبت فی مابین را ایجاد کنند. اغلب بازاریابان برای ایجاد یک لوگوی قدرتمند از روانشناسان مشورت می گیرند چون روانشناسان می توانند بگویند چه شکل و رنگ هایی دارای اثرمثبت بر مشتری هستند.پس یک برند موفق می تواند انچه را که مشتریان باالقوه از شرکت شما توقع دارند را تامین کند.
نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *