تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

اجرا و فسخ قرارداد

اجرای هر قرارداد قاعده ای ساده است: طرفین قرارداد باید کاملا و دقیقا آنچه را که توافق کرده اند انجام دهند. عدم اجرای تعهدات کامل قرارداد بدین معنی است که مقصر می تواند تحت تعقیب قرار گیرد.

استثناهای این قاعده نیز مهم هستند:

قراردادهای قابل فسخ: اینکه یک قرارداد قابل فسخ باشد به نیت طرفین قرارداد در زمان تنظیم آن بستگی دارد. چنانچه قراردادی قابل فسخ باشد، اجرای قسمتی از کار، طرف زیان دیده را محق می نماید تا ادعای خسارت نماید در حالیکه فسخ آن چنین حقی به او نمی دهد.

  • جلوگیری از اجرا و انجام تعهد: چنانچه یک طرف قرارداد بخشی از تعهدات خود را انجام دهد و آنگاه بر اثر اشتباه طرف دیگر نتواند تعهد خود را کامل کند، می تواند طرف مقابل را برای دریافت خسارت تحت تعقیب قرار دهد.
  • قبول اجرای بخشی از کار: چنانچه یک طرف قرارداد، اجرای بخشی از آن را توسط طرف دیگر قبول کند می توان گفت که طرفین قرارداد اولیه را تغییر داده اند و عدم اجرای کامل قرارداد حقی برای ادعای طرفین ایجاد نمی کند.
  • اجرای کلی: طرفی که تعهدات خود را به طور کلی انجام می دهد می تواند نسبت به اجرای قرارداد مدعی باشد (حتی در صورتی که اجرا دارای نقص هایی نیز باشد).

اینکه یک قرارداد به طور کلی اجرا شده باشد بستگی به شرایط ویژه ای دارد. تکمیل قرارداد وقتی انجام می شود که طرفین وظایف خود را آن طور که مشخص شده کامل کرده باشند. اغلب قراردادهای چاپ بدین شکل کامل می شوند زیرا هر کار پس از تحویل به مشتری تمام می شود.

منبع : کتاب مدیریت چاپ
نویسنده : درک پورتر

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *