تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

ارتباط قیمت کاغذ و دلار

رئیس اتحادیه واردکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به مشکلات جدید در راه ترانسفر مالی در بازار کاغذ به مشکلاتی که ارز ۳۸۰۰ تومانی در بازار کاغذ ایجاد می‌کند، اشاره کرد.

سید‌حسن میرباقری، رئیس اتحادیه واردکنندگان کاغذ و مقوابا اشاره به وضعیت بازار کاغذ پس از ارائه ارز ۳۸۰۰ تومانی گفت:‌ قیمت کاغذ در بازار فعلا بر اساس ارز ۳۸۰۰ تومانی است،‌ بازار کاغذ چاپ و تحریر بازار متعادلی است و از ثبات نسبی برخوردار است.

او در پاسخ به اینکه برخی ناشران و چاپخانه‌داران انتقاد دارند که شاهد فروش کاغذ به قیمتی بالاتر از ارز ۳۸۰۰ تومانی هستند،‌ گفت‌: قیمت بالای کاغذ ربطی به قیمت دلار ندارد‌، چرا که رد ماه‌های اخیر قیمت جهانی این کالا افزایش یافته است،‌ از طرف دیگر ما در واردات کاغذ نیز با مشکلاتی مواجه شده‌ایم و برخی از کشورها یا از فروش امتناع می‌کنند و یا اینکه تا مدت زمانی کوتاه در آینده قرار است به ما کاغذ بفروشند،‌ این مسائل خواه ناخواه قیمت کاغذ را افزایش می‌دهد.

میرباقری با بیان این مطلب که هر چه جلوتر رویم،‌ قیمت کاغذ افزایش پیدا خواهد کرد‌، گفت: اقدام دولت برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی به کاغذ چاپ و تحریر اقدامی موثر بود و اگر انجام نمی‌شد‌، قیمت کاغذ بسیار گران‌تر می‌شد.

وی در پاسخ به اینکه پیش از این گفته بودید،‌ اضافه شدن کاغذ به فهرست کالاهای اساسی برای دریافت ما به تفاوت ارزی مفسده برانگیز است‌، این مفسده‌ها در چه رده‌هایی ممکن است رخ دهد،‌ گفت: بالاخره مدیریت این چند نرخی بودن ارز برای دولت مشکل ساز خواهد بود، دولت مدیریت کالایی که وارد می‌شود را باید به دقت انجام دهد‌، گروه تعرفه‌ها به هم بسیار نزدیک است. تشخیص دادن اینکه کالای وارد شده جزو کدام گروه تعرفه‌ای است به آسانی ممکن نیست.

او گفت:‌ برخی از وارد کنندگان که حرفه‌ای نیستند،‌ از شرکت های غیرمعتبر و متفرقه کاغذ خریداری می‌کنند‌ یا اینکه شرکت‌های جعلی در خارج از کشور به ثبت می‌رسانند و فاکتورسازی می‌کنند‌، کاغذی غیر از چاپ و تحریر را با فاکتور چاپ و تحریر وارد کرده و ارز ۳۸۰۰ تومانی دریافت می‌کنند.

وی با بیان این مطلب که دولت باید تمهدیدی بیاندیشد که به سمت ارز تک نرخی حرکت کنیم،‌ گفت:‌ اکنون در حوزه کاغذ مشکلی برای تخصیص ارز وجود ندارد،‌ بلکه در ترانسفر پول مشکل داریم، البته جای خوشحالی دارد که بین وزارت ارشاد و وزرات صنعت و گروه‌های دیگر هماهنگی ایجاد شده و همدلی برای رفع موانع وجود دارد.

ارتباط قیمت کاغذ و دلار

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *