تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

ارتباط مدیریت مواد با قسمت های دیگر

مدیریت مواد رابطه مستقیم و مهمی با دیگر وظایف تولید و مدیریت دارد. واحد لیتوگرافی به فیلم عکاسی، کاغذ، زینک، مواد نمونه گیری و شیمیایی نیاز دارد. قسمت چاپ برای تولید به موادی مثل مواد شیمیایی ماشین، لاستیک سیلندر و مرکب و همچنین قسمت صحافی به چسب، سیم مفتول و مواد دیگر نیاز دارند. همه این مواد به اندازه کاغذ و مقوا مهم هستند.

امور خرید ماد نه تنها با قسمت تولید بلکه با تمام واحدها ارتباط تنگاتنگی دارد. مدیریت تامین مواد و واحد خرید دائما بررسی می کنند تا بهترین روش های دستیابی به مواد را پیدا کرده و از طریق مذاکره با منابع تامین مواد، بهترین قیمت را در زمان سفارش آنها به دست آورند.

مدیر یک سیستم موثر تامین مواد باید به دانش تخصصی دست پیدا نماید که هم برای مشتریان و هم برای چاپخانه مفید باشد. این امر برای واحد برنامه ریزی تولید نیز به خاطر آگاهی دقیق از در دسترس بودن مواد می تواند مفید باشد زیرا به آنها کمک می کند تا عملیات تولید را برنامه ریزی نمایند.

با داشتن سیستم کنترل کیفی مواد، از نظر مناسب بودن مواد برای کار می توان کنترل دقیق تری انجام داد.

چنانچه عملیات خرید در یک واحد متمرکز باشد و یا از طریق چند واحد به صورت غیر متمرکز انجام شود، باید دقت نمود و از نظریات واحدهای گوناگون و درخواست آنها آگاه شد زیرا تغییر ناگهانی در شرکت تامین کننده مواد و ورود مواد نا آشنا ممکن است باعث بروز ضایعات قابل توجهی شود. مزایای خرید به صورت متمرکز عبارتند از:

  • سفارش مواد، به طور کلی می تواند به دریافت تخفیف خوبی منجر شود.
  • میتوان خط مشی خرید مواد را به صورت ثابت و دائمی تنظیم نمود.
  • می توان به سمت استاندارد سازی مواد حرکت کرد.
  • می توان بار اداری کار را کاهش داد.
  • می توان در رابطه با بودجه، کنترل بیشتری بر روی هزینه ها اعمال نمود.

معایب خرید به صورت متمرکز عبارتند از:

  • واحدهای مختلف به صورت انفرادی کنترل کمتری روی انتخاب مواد خواهند داشت.
  • ارجحیت واحدهای مختلف اغلب نادیده رفته می شوند.

وظایف واحد خرید مواد ارتباط مستقیمی با واحد سفارشات و فروش دارد زیرا نظریات هر مشتری در مورد کیفیت کلی کار عمدتا در واحد سفارشات گرفته می شود. توجه به این ارتباط مهم باید به بهبود روابط با مشتری ها و رضایت آنان منجر شود.

روش ها، مکانیزم و برنامه زمان بندی سفارش مواد در حال تغییر هستند؛ تخصص در کار تولید رو به افزایش بوده و می تواند به کاهش قیمت منجر شود. مدیریت مواد و خرید آنها اثری قوی بر پیش بینی فروش و مدیریت مالی خواهد داشت زیرا واحد خرید تقریبا بزرگترین مصرف کننده بودجه می باشد. شرایط اعتبار مشتریان در رابطه یا مدت و میزان پرداخت، بر خرید موادی که نیاز به پرداخت نقدی دارند تاثیر می گذارد.

منبع : کتاب مدیریت چاپ
نویسنده : درک پورتر

ارتباط مدیریت مواد با قسمت های دیگر

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *