تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

ارزش ‎گذاری ساختار بسته بندی

یکی از اجزای بسیار تاثیر گذار در فرایند فروش الگویی است که برای ساختار بسته ‎بندی طراحی و انتخاب می شود. این طراحی گاهی الهام گرفته از عناصر مرتبط با محصول مثل هندسه محصول، منشا محصول یا جغرافیای تولید محصول است. بنابراین صرفا با تکیه بر خلاقیت ذاتی طراح و بدون کمک گرفتن از بسته ‎بندی خلاقانه داده ‎های بازار شناسی نمی ‎توان به گزینه ‎های مناسب رسید. نکته‎ی مهم ‎تر، البته، چگونگی انتخاب از میان این گزینه‏ ها و ارزیابی بسته ‎ی منتخب در آینده است. در این زمینه آزمایشات مختلفی پیشنهاد و امتحان شده اما یک نکته کلی این است که این آزمایشات تا حد ممکن به حالت واقعی خرید نزدیک باشند. اینکه محصول شما در یک بازار ملی یا بین المللی با رقبای بزرگ می ‎جنگد یا در یک بازار محلی و با محصولات تازه وارد تاثیری بسیار زیادی روی نوع تست ‎های ما خواهد داشت.

از دید فنی ساختار بسته ‎بندی شامل انتخاب ماده بسته بندی، نیازهای مصرف کننده، نیازهای خرده فروش و انبار، الگوی هندسی، فرایند تولید، ملاحظات لجستیکی و ملاحظات زیست ‎محیطی می‎شود. کلیه این اطلاعات به تفکیک از بخش‎ های مختلف سازمان بایستی در اختیار طراح یا تیم طراحی گذاشته شود. در پایان نیز تیم طراحی بایستی با استدلال های مشخص و واقعی ارتباطی منطقی بین گزینه ‎ی نهایی و نیازمندی ‎های بخش های مختلف برقرار کند. البته صحبت از تعیین نیازها بر خلاف سادگی ظاهری آن به آسانی امکان پذیر نیست. در واقع مهندس یا طراح بسته ‎بندی بایستی اطلاعات فنی و تجربه کافی در مورد مواد بسته ‎بندی، روش‎های تولید، قوانین مرتبط با محصول و استانداردهای حمل و نقل داشته باشد. در مواردی چون محصولات غذایی عمق دانش فنی و صلاحیت طراح یا مهندس بسته بندی خلاقانه در ارتباط با ارزیابی عناصر حساسیت محصول و مواد بسته بندی قابل تماس مستقیم با محصول اهمیت بسیار زیادی پیدا خواهد کرد.

ایـران طی دهه ‎ی گذشته تفاوت‎ های چشمگیری در صنعت بسته ‎بندی تجربه کرده است. علی ‎رغم برخی مشکلات ریز و درشت، روندهای مشـاهده شده نشان از سرعت اوج گیری گرایش به محصولات بسته بندی شده از طرف مصرف‎کننده است. به بیان دیگر این روزها تاثیرات بسته ‎بندی خلاقانه بر زندگی روزمره مردم کاملا قابل لمس است.

قطعا یکی از نتایج رشد شگفت انگیز افزایش شهر نشینی، تغییر در فرهنگ مصرف، تمایل بیشتر به صرفه‎ جویی در زمان و استفاده از محصولاتی با دوره‎ ی ماندگاری بالاتر، ارزش افزوده‎ ی بیشتر و دارای استاندارد های کیفی لازم خواهد بود. البته به شرطی که جایگزین ‎های شایسته ‎ای برای محصولات تازه و بدون بسته بندی به بازار معرفی شود.

 

 

 

نوشته های مرتبط