تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

امولسیون محلول رطوبت و مرکب

امولسیون محلول رطوبت و مرکب : در فرآیند چاپ افست لازم است تعادل میزان محلول رطوبت و مرکب رعایت شود. این مفهوم در بین چاپکاران به امولسیون باز می گردد و حاکی از آن است که مرکب های چاپ محلول رطوبت دهی را جذب می کنند اتا به حالت پایدار و ثابت خود برسند. در مفاهیم فیزیک و شیمی به این پدیده “مخلوط آب و روغن” می گویند.

محلول رطوبت مرکب را به صورت قطرات و یا لایه سوار بر مرکب در بر می گیرد. اگر قطرات محلول رطوبت، بیش از اندازه مناسب گسترش یابد، فرآیند چاپ افست بلافاصله شکسته می شود و مرکب بر روی پلیت منتقل نمی شود و یا انتقال کمتر انجام می شود. به دلیل نازکی لایه محلول، تفکیک نواحی دارای تصویر مدتی به طول نمی انجامد و در نتیجه نواحی بدون تصویر هم مرکب می گیرند.

این پدیده منفی زمینه آوردن نام دارد. به همین دلیل هم زمان با طراحی واحدهای مرکب دهی، سیستم های رطوبت دهی طراحی شده اند که امکان تعویض مسیر و انتشار محلول رطوبت را داشته باشند. این عملکرد از طریق نوردهای رابط که می توانند درگیر و یا جدا شوند، انجام می شود.

پیشنهاد میکنیم مطلب ” انواع سیستم رطوبت دهی چاپ ” را نیز مطالعه نمائید

محلول رطوبت دهی : در فرآیند متداول چاپ افست محلول رطوبت دهی برای تفکیک نواحی دارای تصویر به کار می رود و این به معنای جلوگیری از انتقال مرکب به نواحی بدون تصویر بر روی پلیت است.

عامل عمده تشکیل دهنده محلول رطوبت دهی، آب است. محلول رطوبت دهی معمولا شامل عامل محافظ پلیت، عامل مرطوب کننده، الکل ایزوپروپیلIPA، ماده بافر و افزودنی های ضد میکروب است. صمغ عربی برای حفاظت از پلیت به کار می رود و عامل مرطوب کننده و الکل ایزوپروپیل برای کاهش کشش سطحی به کار می روند.

 

منبع : کتاب ماشین آلات صنایع چاپ
تالیف و ترجمه : داود لطفی

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *