تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

انواع سیستم رطوبت دهی چاپ

انواع سیستم رطوبت دهی چاپ

سیستم های رطوبت دهی بدون تماس : محلول رطوبت دهی باید خیلی دقیق اندازه گیری شود. در سیستم های رطوبت دهی بدون تماس به دلیل عدم تماس پیوستگی نوردهای محلول رطوبت قابلیت بازگشت به منشا رطوبت را از پلیت ندارد.این ها به سیستم نورد فرچه ای یا ماهوتی و سیستم رطویت دهی گریز از مرکز (سانتریفوژی) معروف هستند.

سیستم رطوبت دهی فرچه ای : یکی از فن آوری های سیستم رطوبت دهی بدون تماس، سیستم رطوبت دهی فرچه ای است.

سیستم رطوبت دهی گریز از مرکز (سانتریفوژی) : در این روش، محلول رطوبت دهی به صورت قطرات ریزی به روی پلیت پرتاب می شوند. میزان کشش سطحی باید به گونه ای باشد که قطرات به سرعت گسترده شوند.

امتیاز اصلی سیستم رطوبت دهی گریز از مرکز که به صورت پراکنشی عمل می کند، این است که مقدار محلول رطوبت می تواند در راستای محوری نورد و پلیت اندازه گیری شود و شرایط مناسب تعادل مرکب و محلول را در هر منطقه به میزان متفاوت از مرکب پدید آورد.

پیشنهاد میکنیم مطلب ” واحدهای تغذیه تک برگی ” را نیز مطالعه نمائید

سیستم رطوبت دهی ویبراتوری (پاندولی) : سیستم رطوبت دهی ویبراتوری از نوع سیستم هایی هستند که با تماس بین تشک محلول رطوبت دهی، نورد ویبراتور و پلیت چاپی کار می کنند.

از معایب سیستم رطوبت دهی این است که ذرات زائدی از قبیل گرد و غبار کاغذ و مرکب می تواند از طریق پلیت چاپی به تشک محلول رطوبت دهی سرایت کرده و باعث آلودگی این منشا شود. این مورد در سیستم هایی که بدون تماس هستند اتفاق نمی افتد و از جریان برگشتی از پلیت تاثیری نمی گیرند.

سیستم رطوبت دهی ویبراتوری اغلب دارای نوردهای رطوبت دهی هستند و با روکش (مخملی) جاذب رطوبت پوشیده شده اند. با توجه به نیاز تغییرات رطوبت مورد انتقال، نورد دارای لایه جاذب رطوبت به مرور میزان زیادی از رطوبت را در خود ذخیره می کند. این ذخیره در افزایش سرعت باعث انتقال ناخواسته رطوبت اضافی می شود که از جمله معایب این سیستم به شمار می آید.

 

منبع : کتاب ماشین آلات صنایع چاپ
تالیف و ترجمه : داود لطفی

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *