تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

قیمت گذاری انواع کار چاپی

انواع کار چاپی

شرکت چه نوع کاری را باید ارائه دهد؟ نقطه آغازین این کار تجزیه و تحلیل گردش مالی و سود بر اساس نوع کار می باشد. انواع محصول را می توان به شکل زیر تقسیم بندی نمود:

پوستر : از اندازه کوچک تا بزرگ

لوازم التحریر : انواع لوازم تحریر تجاری

مجلات : شامل فصلنامه ها گاهنامه ها

کتاب : با صفحات مختلف تک رنگ یا رنگی و تیراژ

بسته بندی : شامل همه زمینه ها و فرآیندهای گوناگون

واضح است که حوزه کاری بستگی به تخصص سازمان دارد اما اصول کار یکسان است. درصد انواع کارها را به همراه عملیات اجرایی که داخل سازمان است، مشخص کنید و سپس ارتباط آنها را با گردش مالی و سود بسنجید.

تجزیه و تحلیل گردش مالی بر اساس نوع کار در رابطه با سود حاصله از هر مشتری معمولا نشان می دهد که ۸۰ درصد سود شرکت از ۲۰ درصد پروژه ها کسب می شود. این اطلاعات برای کار بازاریابی بسیار ارزشمند است.

قیمت گذاری

قیمت گذاری محصول به ویژه در صنعت چاپ کار سختی است. به هر حال استراتژی ضعیف در قیمت گذاری اثر زیادی بر سود خواهد گذاشت. درست مثل بقیه صنایع، چاپ هم باید بتواند با شرایط در حال تغییر کسب و کار و نوسانات هزینه های کار و اشتغال کنار بیاید. به همین دلیل همه برنامه های بازاریابی که قیمت گذاری در آها دخیل هستند باید بر اساس واقعیات اقتصادی صورت بگیرد. مثلا تغییرات اساسی در جایگاه بازار احتمالا بر کسب سود تاثیر منفی خواهد داشت. علت تغییرات در جایگاه بازار احتمالا رقابت شدید یا تغییرات قانونی می باشد(مثل جا به جایی در یک منطقه صنعتی به خاطر الزامات قانونی)

هرگونه  بررسی و  تجزیه و تحلیل از انواع کارهایی که در حال حاضر انجام می شود و یا برای آینده در نظر گرفته شده است باید ارزیابی تکنولوژی تولید محصول را در بر بگیرد. تلاش برای انجام کاریکه مناسب با تکنولوژی موجود شرکت نباشد بی نتیجه بوده و به همین دلیل باید کارآیی تکنولوژی ، مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد. گاهی اوقات انتخاب تکنولوژی به جای اینکه بر اساس بررسی دقیق توانایی ها برای نوع کار تولیدی باشد بیشتر بر مبنای احساسات انجام می شود. بررسی  تحقیق در بازار نگرش بهتری را برای تکنولوژی مورد نیاز به دست می دهد و به همین علت قبل از نصب تکنولوژی جدید باید بازاریابی شروع شود(نباید تکنولوژی جدید نصب و سپس به دنبال کار برای آنها باشیم)

از نظر بازاریابی باید این واقعیت را در نظر بگیریم که مشتری کارهای چاپی فقط برای چاپ، سفارش کار نمی دهد. مشتری برای کاری پول می پردازد که برایش مناسب باشد. یک مشتری که سفارش بروشور برای جذب گردشگر در تورهای  تعطیلاتی می دهد موفقیت خود را با کیفیت کار تولید نمی سنجد بلکه برای او تعداد افرادی که جذب تور او می شوند مهم است.

همیشه مشتری به دنبال قیمت پایین تر نیست. مشتریان کارهای چاپی به ندرت قیمت تنها را در نظر می گیرند، بنابراین فرض اینکه قیمت تنها عامل دادن سفارش است اشتباه می باشد. کیفیت ، اعتبار، زمان تحویل و روابط شخصی همگی نقش مهمی در کار بازاریابی ایفا می کنند.

با گردآوری اطلاعات در مورد تولید کار و هزینه های دیگر در سطوح مختلف و برای عملیات گوناگون می توان به قیمت صحیح دست پیدا کرد. وقتی می خواهیم سیاست های قیمت گذاری در شرکت را تدوین کنیم باید قیمت های سایر رقبا را نیز در نظر بگیریم اما قیمت آنها مسئله کلیدی نخواهد بود. روش های گوناگونی برای قیمت گذاری وجود دارد. برخی از عواملی که در قیمت گذاری موثر می باشند عبارتند از :

تامین مواد

تقاضای کلی

رقابت

معیارهای توزیع

سرمایه گذاری لازم

در دسترس بودن نیروی انسانی

زمان لازم برای برگشت سرمایه.

پیشنهاد میکنیم مطلب ” قیمت روز کاغذ و مقوا ” را نیز مطالعه نمائید

قیمت گذاری بر مبنای هزینه

این نوع قیمت گذاری بر اساس هزینه های کلی تولید و اداری ، هزینه های سرباری، هزینه های فروش یا بازاریابی و سود معقول می باشد. یکی از معایب این روش نادیده گرفتن قیمت رقبا است. به هر حال حسن آن تعیین سطوح قیمت حداقل بوده که باعث می شود از زیان مالی احتمالی جلوگیری به عمل آید.

قیمت گذاری بر مبنای بازار

این نوع قیمت گذاری بر اساس نگرش مشتری نسبت به “مناسب ترین قیمت” می باشد. این رویکرد باعث می شود تا شرکت در مورد ارزش خدمات خود بسیار خوش بینانه رفتار کند و به همین علت تحت تاثیر تغییرات در حجم کار سفارش شده قرار بگیرد. در این مورد کاهش کلی حجم کار اغلب به کاهش قیمت منجر شده و ممکن است به جایی برسد که سود حاصله کافی نباشد یا اصلا سودی برده نشود.

قیمت گذاری رقابتی

در این نوع روش، قیمت در سطحی پایین تر از رقبای اصلی تعیین می شود. از این روش وقتی می توان با اطمینان استفاده کرد که هزینه های واقعی تولید مشخص باشد. چنانچه قرار باشد از این روش بهره ببریم باید دقت بیشتری در تعیین هزینه های تولید بنماییم. درک این موضوع ضروری است که تعیین قیمت های پایین ممکن است باعث کاهش کیفیت کار تولیدی شود در حالی که سفارش اکثر کارها فقط بر مبنای قیمت نخواهد بود.

ازسوی دیگر می توان قیمت را بالاتر از قیمت رقبای اصلی تعیین کرد. برخی از مشتری ها تصور می کنند که قیمت های بالاتر به معنی کیفیت و خدمات برتر هستند.

 

منبع : کتاب مدیریت چاپ

نویسنده : درک پورتر

نوشته های مرتبط