تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

انواع کاغذ

انواع کاغذ: بخش ۲

# کاغذ افست

شامل طیف وسیعی از کاغذهای پرداخت شده با گراماژ ۷۰ تا ۹۰ گرم بر مترمربع که به صورت ورقی و برای دستگاه افست ورقی تولید میشود که به طور مشخص برای چاپ لیتوگرافی ساخته شده و معمولا کمی سفیدتر از کاغذ کارتریج با ته رنگ کرم است. ۹۰ درصد الیاف از خمیر شیمیایی است. این نوع دارای روشنی، صافی سطح، ماتی، مقاومت سطحی و پرزدهی و غبارزایی کم است و برای بهبود کیفیت و مقاومت سطحی آن به وسیله نشاسته آهارزنی میشوند. عملیات پرداخت و پوشش کاغذ افست از نوع مرغوب است که معمولا بدون پرز تهیه میشود. بهترین نوع آن را در ماشین کاغذ سازی مجهز به دو توری آبکش، تولید میکنند.

# کاغذ MWC ، LWC و HWC
LWC یک کاغذ پوشش دار با گراماژ ۵ تا ۱۲ گرم بر مترمربع و با دستگاه افست رول بدون خشک کن و روتوگراوور چاپ میشود. از خصوصیت آن درخشش و براقیت چاپی بالاست. الیاف این کاغذها ۵۰ تا ۷۰ درصد خمیر مکانیکی است. ودر دو نوع براق و مات تولید میشود. و بیشتر برای چاپ مجلات و کاتالوگ و ضمائم و چاپ تجاری استفاده میشود.
کاغذ MWC با گراماژ ۷۰ تا ۱۳۰ گرم بر مترمربع و کاغذهای HWC با گراماژ ۱۰۰ تا ۱۳۵ گرم بر مترمربع است. که معمولا ۲ یا ۳ بار پوشش دهی میشوند که روشنی، صافی سطح، جلا و درخشندگی و براقیت بالایی دارند و به خاطر پوشش سطحی جذب مرکب کم و چاقی ترام پایینی دارند. معمولا با افست رول مجهز به خشک کن و افست ورقی برای چاپ مجلات با کیفیت، کاتالوگ و چاپ جلد مجله استفاده میشود.

# کاغذ فوق اتوزنی (SC)

برای چاپ مجلات استفاده میشود و بدون پوشش سطحی است ولی به خاطر استفاده از ۳۵ درصد مواد معدنی پرکننده و اتوزنی تکمیلی سطحی بسیار صیقلی و صاف دارند و در چهار درجه تولید میشود. ( SC-A+ ، SC-A ، SC-B ، SC-C ) عمدتا این نوع در چاپ روتوگراوور و بخشی از آن در افست رول استفاده میشود.

# کاغذ تحریر با خمیر شیمیایی

#کاغذ پوشش دار بدون چوب WFU ـ wood free uncoated

# کاغذ افست سبک

از دیگر انواع کاغذ، کاغذ بدون پوشش و عاری از خمیر مکانیکی است که به روش شیمیایی تولید شده مانند کاغذ تحریر.

# کاغذ MFC
MFC نسبت به LWC دارای حجم و سفتی بیشتری هستند با گراماژ ۴۸ تا ۸۰ گرم بر مترمربع و در مواردی استفاده میشود که ما از چاپ کنتراست بالا، خوانایی بالا، ترکیب مناسب ماتی و براقیت و سفتی بالا را نیاز داریم. این نوع با دستگاه افست رول مجهز به خشک کن و برای تولید مجلات مخصوص، کاتالوگ، چاپ تجاری و کتاب استفاده میشود.

# کاغذ FCO
کاغذ افست پوشش داده شده با یک لایه فیلم پوششی با گراماژ ۴۵ تا ۶۵ گرم بر مترمربع است. با کیفیت سطحی بالا و با کاغذ LWC رقابت میکند البته با براقیت و جلای بیشتر و با دستگاه افست رول مجهز به خشک کن چاپ میشود.

# کاغذ سبک وزن یا انجیلی
با گراماژ ۲۵ تا ۴۰ گرم بر مترمربع و برای کتابهای هندبوک، کتاب مقدس، لغتنامه و دفترچه راهنما استفاده میشود. درگذشته با چاپ لترپرس چاپ میشدند ولی امروزه با افست رول چاپ میشوند. این نوع بسیار نازک ، سفید رنگ و دارای خاصیت پشت پوشانی هستند و برای نوشتن مناسب نمی باشد.

# کاغذ پوششی عاری از چوب یا عاری از خمیر مکانیکی
این کاغذها مصارف زیادی دارند و در چاپ کتب، مجلات و کاتالوگ، کتابهای راهنما، برگه های پشت چسب دار استفاده میشود. این نوع دو یا سه بار پوشش دهی میشود و به صورت مات و براق پرداخت و اتوزنی میشود.

# کاغذ ظریف پوشش دار استاندارد
این نوع بیش از ۹۰ درصد خمیر شیمیایی دارند با گراماژ ۹۰ تا ۱۷۰ گرم بر مترمربع و عمدتا به صورت شیت و برای افست ورقی تولید میشوند.  ادامه مطلب

نوشته های مرتبط
0 دیدگاه

[…] انجام می شود و همان طوری که اغلب اتفاق می افتد اگر کاغذ یا چوب به منظور افزایش مقاومتشان در حالت مرطوب مورد […]

[…] همانند معیار درخشندگی، قاعده کلی این است که هرچه درجه کاغذ بالاتر باشد (گران‌ تر باشد)، میزان کدری آن بالاتر است. […]

[…] دهند و با پایین آوردن اهرم دستگاه طلاکوب و فشار بر روی کاغذ طلایی و جلد جای آن حروف بوسیله ورقه نازک روی جلد ایجاد […]

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *