تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

اهمیت طراحی بسته‌ بندی

اهمیت طراحی بسته‌ بندی

اهمیت طراحی بسته بندی محصول به موارد زیر بستگی دارد :

حفاظت:

اولین و مهمترین اصل برای طراحی بسته بندی حفاظت محصول از نظر فیزیکی و شیمیایی است و یکی از مهمترین عوامل برای در نظر گرفتن متریال بسته بندی همین موضوع می باشد. یک بسته بندی وظیفه دارد تا محصول درون خود را از عواملی چون ضربه، فشار، لرزش، حرارت و … محافظت نماید.

اطلاع رسانی:

مهمترین وظیفه بصری یک جعبه اطلاع رسانی یا انتقال اطلاعات صحیح می باشد. همیشه مشتریان انتظار دارند تا با بررسی جعبه محصول اطلاعاتی در زمینه های نحوه انبارش، نحوه استفاده از محصول، چگونگی انهدام بسته یا محصول، ترابری، استانداردها و ایزوها، تاریخ مصرف، نحوه استفاده صحیح از محصول، اطلاعاتی در زمینه برند و شرکت تولید کننده و …. را کسب نمایند.

لایه و مانع حفاظتی:

محصول باید طوری طراحی شود که بنا بر نیاز محصول، آن را در برابر یک سری از عوامل خارجی (مانند: آب، گرد و خاک، اکسیژن، اشعه ماورابنفش و … ) نیز محافظت نماید. عدم نفوذپذیری برای خیلی از محصولات یک فاکتور اساسی و بسیار مهم تلقی می شود به همین دلیل است که در برخی بسته ها شما ماده جذب کننده اکسیژن را برای کمک به طول عمر بسته و محصول داخل آن مشاهده می نمایید. باید به خاطر داشته باشیم که حفظ کیفیت محتویات داخل بسته و طولانی کردن عمر آن یکی از مهم ترین وظایف بسته بندی می باشد.

بازاریابی:

باید همواره در تمامی مراحل تولید به خصوص در طراحی بسته بندی به مرحله فروش فکر کرد و باید بسته بندی ها و برچسب ها را طوری طراحی و جایگذاری نمود که کار بازاریابان را در جهت معرفی و تبلیغ محصول تسهیل بنماییم. طراحی بسته ی محصول یک نمود بیرونی ثابت و مهم برای شرکت ها به شمار می رود، به همین دلیل در طراحی محصول همواره باید ارتباط نزدیکی با بخش فروش و بازاریابی شرکت مربوطه بر قرار کرد.

سهولت:

نکته دیگری که در طراحی محصول به خصوص در بخش ساختار باید در نظر گرفت این است که بسته بندی محصول باید طوری صورت بگیرد که باعث سهولت در توزیع، جابجایی، نمایش باز و بسته نمودن دوباره، فروش، استفاده و استفاده مجدد محصول گردد.

ایمنی:

بسته بندی نقش مهم و اساسی ای را در سلامت محموله بر عهده دارد و بسته ها با پوشش مقاومتی مناسب هر چه بیشتر در مقابل خطر و آسیب بیمه می شوند. همچنین برای ایمن تر کردن بسته بندی از دستبرد و جلوگیری از تعویض محصول داخل بسته می توان از لاک و مهر نیز استفاده کرد.

در کل می توان گفت :

بسته‌ بندی به سیستم هماهنگی اطلاق می‌شود که هدف از آن آماده‌سازی کالا جهت حمل و نقل، توزیع، انبارش، فروش و مصرف باشد. بسته‌ بندی یک عملیات تجاری پیچیده، پویا، علمی، هنری است که در بنیادی‌ ترین شکل خود، کارکردهای محافظت، نگهداری، حمل و نقل،اطلاع‌ رسانی و فروش را شامل می‌ شود. بسته‌ بندی نوعی عملکرد خدماتی است که به خودی‌ خود نمی‌ تواند وجود داشته باشد زیرا به یک کالا نیازمند است. اگر کالایی وجود نداشته باشد بسته‌ بندی نیز وجود نخواهد داشت.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *