بازار بالقوه چاپ

همه شرکت ها نیاز به تدوین یک استراتژی برای بهبود عملکرد تولیدی و اداری خود دارند. بدون تجزیه و تحلیل وضعیت فعلی شرکت و پتانسیل آینده بازار، تدوین سیاست خرید و نصب تکنولوژی جدید کافی نمی باشد. هر خط مشی بدون تجزیه و تحلیل اساسی احتمالا رهنمود روشنی برای توسعه شرکت به دست نخواهد داد.

استراتژی خرید یا روز آمد کردن دستگاه ها باید بر پایه مناسب ترین تجهیزات موجود برای انجام فرآیندهای تولید باشد. قبل از خرید، تکنولوژی موجود را ارزیابی کرده و ارتباط آنها را با نیازهای تولید در حال تغییر مشخص نمایید. این امر باعث می شود تا با روز آمد کردن تجهیزات از جایگزینی آنها جلوگیری شود. اغلب دلیل موجهی برای خرید وجود دارد اما اتخاذ این تصمیمات به تحلیل عمیق نیازهای کوتاه مدت و دراز مدت شرکت بستگی دارد.

خرید هر نوع تکنولوژی باید بهره وری را افزایش دهد. به هر حال در صنعت چاپ مشکل عمده ای وجود دارد و این مشکل وقتی شکل می گیرد که به خاطر زمان کوتاه تحویل و ضرورت تغییر در برنامه های اولویت بندی شده برای ارضا مشتری، گاهی کار زیادی برای دستگاه ها وجود دارد و گاهی اضلا کار برای انجام دادن وجود ندارد. به همین دلیل باید بازار را با دقت بررسی کرد. تخصص در یک نوع کار یا عملیات تولیدی به صورت روز افزونی در حال افزایش است این کار باغث می شود تا قیمت ها رقابتی شده و جریان کار افزایش یابد. به هر حال عیبی هم در این کار وجود دارد : شرکتی که در یک کار تخصص پیدا می کند نسبت به شرکتی که همه نوع عملیات تولیدی را انجام می دهد بیشتر در معرض تغییر تکنولوژی و روش های تولید قرار می گیرد. از چاپخانه ها و صحافی هایی که کارهای معمولی و تکراری تولید ی کنند می توان به عنوان نمونه این گونه شرکت ها نام برد.

پیشنهاد میکنیم مطلب ” فروش و بازاریابی چاپ ” را نیز مطالعه نمائید

قبل از سرمایه گذاری در این کار باید به سوالات زیر پاسخ داد :

  • حجم و نوع کار مورد نیاز امروز و فردای تکنولوژی موجود چیست؟
  • پتانسیل کار برای تکنولوژی جدید پیشنهادی چه میزان است؟
  • آیا با مشتریان موجود می توان انتظار حجم کار بیشتری را داشت؟ به عبارت دیگر آیا حداکثر کار ممکن از هر کدام از مشتریان فعلی دریافت می شود؟
  • آیا تکنولوژی پیشنهادی جدید اجازه ورود به حوزه های کاری تولیدی جدید را می دهد؟ اگر چنین است پتانسیل جذب کار جدید چقدر است؟
  • آیا نیروهای فعلی بخش فروش به اندازه کافی کار جذب می کنند تا ظرفیت های اضافه شده تولید برآورده شود؟

چنانچه پاسخ هر یک از سوال های فوق منفی است سعی کنید مشکلات موجود در آنها را حل کنید. یک چاپخانه فقط با نصب تکنولوژی جدید و یافتن روش های تولیدی روزآمد خواهد توانست تا در خط مقدم تولید باقی بماند.

منبع : کتاب مدیریت چاپ
نویسنده : درک پورتر

بازار بالقوه چاپ

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *