تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

بسته بندی خلاقانه مواد غذایی

محققان انستیتوی فنی جورجیای آمریکا با استفاده از پوست خرچنگ و فیبر درختان ماده جدیدی را ساختند که جایگزین مناسبی برای بسته بندی پلاستیکی مواد غذایی محسوب می شود.

میزان نفوذپذیری این ماده جدید در برابر اکسیژن در مقایسه با برخی از انواع پلی اتیلن ترفتالات (PET) که متداولترین نوع پلاستیک مورد استفاده در صنایع بسته بندی مواد غذایی است، ۶۷ درصد کمتر بوده و در نتیجه این ماده گزینه بسیار مناسبی برای نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی محسوب می شود.

سلولز و کیتین متداول ترین انواع پلیمر زیستی موجود در طبیعت هستند. محققان به منظور به کارگیری این مواد برای بسته بندی ابتدا نانوفیبرهای سلولز و کیتین را در دو محلول آبی مجزا مخلوط کرده و سپس این محلول ها را به صورت لایه ای روی یکدیگر اسپری کردند. پس از خشک شدن، این لایه ها یک ماده انعطاف پذیر و مستحکم را ایجاد کردند.

از آنجا که نانوفیبرهای کیتین دارای بار مثبت بوده و نانوکریستال های سلولز بار منفی دارند، این مواد پیوندهای بسیار قوی برقرار می کنند که مانع ورود هرگونه گاز به ساختار آن ها می شود.

این ماده با محیط زیست سازگار است و کارآیی بهتری از PET دارد. با وجود این برای استفاده صنعتی از این ماده لازم است روش های اقتصادی برای تولید انبوه آن به کار گرفته شود و توسط صنایع بسته بندی نیز مورد قبول واقع شود.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *