تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

اهمیت بسته بندی دارویی و تجهیزات دارویی

اهمیت بسته بندی دارویی و تجهیزات دارویی

اهمیت تولید جعبه دارویی و تجهیزات دارویی

بسته بندی دارویی بسته بندی برای هر کسب و کاری بسیار حائز اهمیت و حیاتی است، فارغ از این که کسب و کار به چه صنعتی تعلق دارد. تولید جعبه به عنصری اطلاق می شود که پس از مرحله تولید محصول را درون خود جا می دهد و تا لحظه مصرف از آن محافظت می کند. مشخصه ها و ویژگی های کیفی جعبه محصولات دارویی اهمیت حیاتی دارد. اطلاعات درج شده بر روی برچسب و جعبه محصولات دارویی به سلامتی مصرف کنندگان مربوط می شود و در نتیجه بسیار مهم می باشند. کیفیت جعبه محصولات دارویی حساسیت ویژه ای دارد چرا که به حفظ خواص دارویی و کیفیت آن کمک بسزایی می کند.

در بسته بندی مواد دارویی باید چه اصولی رعایت شود؟

طراحی و تولید جعبه دارویی بسیار حائز اهمیت است و باید مطابق با برخی از استانداردها باشد. اصول بسته بندی عبارتند از:
  • طراحی جعبه باید مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی باشد. در طراحی جعبه دارویی از طرح های ساده استفاده می شود. اطلاعاتی مانند نوع دارو ، نام دارو ، دز دارو ، مشخصات تکمیلی و هشدارها باید توسط مصرف کننده به راحتی قابل فهم باشد.
  • از رنگ های خاص برای اعلام هشدار خطر به درستی استفاده شود. به عنوان مثال قرص لانوکسین با رنگ آبی و خط نارنجی در وسط جعبه مشخص می شود.
  • فونت و سایز عبارات روی جعبه واضح باشد.
  • خط بریل به صورت برجسته روی جعبه وجود داشته باشد تا افراد نابینا بتوانند داروها را با توجه به جعبه از یکدیگر تفکیک کنند.
  • سایز جعبه مطابق با استاندارهای اعلام شده باشد.
  • طرح روی جعبه مناسب با رده سنی مصرف کننده باشد.
  • از اشکال و علائم مشخص کننده دارو به خوبی روی بسته بندی دارو استفاده شود.
  • بسته بندی محصولات دارویی باید به گونه ای طراحی شوند که چینش و انبارداری را در داروخانه تسهیل کنند.
کارشناسان دارویی معتقد هستند که بیشتر داروهای ایرانی با نمونه های مشابه خارجی خود کیفیتی یکسان دارند. اما به دلیل این که بسته بندی های نامناسبی دارند نمی توانند اعتماد مصرف کننده را جلب کنند. به همین دلیل نه تنها اصول بسته بندی دارو هنگام طراحی بسته بندی برای محصولات دارویی مورد توجه قرار بگیرد ، بلکه باید از کیفیت مناسب برخوردار باشد.
نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *