تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

بسته بندی صنایع دستی

بسته بندی صنایع دستی بر خلاف تصور برخی هنرمندان و مدیران موضوعی فانتزی و تشریفاتی نیست، یک بسته بندی شکیل می تواند به حفظ و نگهداری کالا، صادرات بیشتر و معرفی بهتر کمک کند، وقتی از بسته بندی صحبت می شود، فقط زیبایی و یا نیاز مصرفی آن مطرح نیست، بلکه بسته بندی یکی از ابزارهای اصلی در مارکتینگ، فروش موفق و ارائه درست یک محصول مطرح است؛ بسته بندی همان لایه بیرونی جنس است و نقش اصلی را در ایجاد انگیزه برای خرید آن ایفا می‌کند.

بسته‌ بندی نخستین و رویی ترین بخش از یک جنس است که با چشم خریدار ارتباط می‌گیرد، در واقع بسته‌بندی حلقه رابط محصول و خریدار است. خرید صنایع دستی توسط یک خریدار خواه یک گردشگر خارجی یا داخلی، تفاوتی ندارد، اما باید به این درک رسیده باشیم که اگر گردشگر خارجی جنس را می خرد باید بسته بندی نمادی از اصفهان به او بدهد و اگر گردشگر داخلی می خرد باید با بسته بندی ارزش کالا را به او یادآور شویم.

یکی از مشکلات سال‌های اخیر محصولات صادراتی کشور نداشتن بسته‌ بندی مناسب برای حضور در بازارهای جهانی بوده است، اما این سوال اساسی به نظر می رسد که چرا با وجود اینکه در بحث صنایع دستی پیشینه عظیم و پر قدرت داریم، حاضر نیستیم یک ماه به فرآیند بسته‌ بندی صنایع دستی خود به درستی فکر کنیم، سوال از هنرمند و مغازه دار هم این است که چرا محصولی که عصاره ماه ها و سال ها تلاش است را این گونه در میان روزنامه رها می‌کنند و اصلا متوجه نیستند که یک فرهنگ را لای روزنامه‌ای می‌پیچند و به مخاطب خارجی یا داخلی خود می‌دهند.

صنایع دستی را لای روزنامه می پیچند و به مشتری تحویل می دهند، ظرف قلم زنی شده را، ظروف خاتم یا نقره کوبی شده را یا مینایی که آبی آسمانی اش از دور دل می رباید، تحویل می دهند در روزنامه‌ای کهنه ظرفی فیروزه کوبی شده را، شاید نمی دانند یک گردشگر خارجی هرگاه برای تهیه صنایع دستی به فروشگاهی مراجعه می کند حتی اگر دلش برای این صنایع رفته باشد وقتی با چنین بسته بندی هایی روبرو می شود از خرید دست می کشد.

پیشنهاد می کنیم مطلب ” بسته بندی مناسب صادراتی ” را نیز مطالعه نمائید

یکی از شاخص های اصلی زنجیره تولید تا مصرف، بسته بندی است، که شاید این موضوع تا حدودی ناپیدا و بی اهمیت جلوه کند، اما نقش کلیدی این موضوع در برندسازی، زیبایی‌شناسی، نگهداری کالا و در نهایت تجاری سازی بر کسی پوشیده نیست. باید پذیرفت که صنایع دستی امروز دچار ضعف بسته‌بندی است.

هر صنایع دستی یک اثر ارزشمند محسوب می شود و معرف یک فرهنگ است این جمله را معاون صنایع دستی استان اصفهان می گوید و ادامه می دهد: در زمینه بسته‌بندی نمی توان اجبار کرد، اما اگر به سمتی حرکت کنیم که در موضوع صادرات نظر هنرمندان جلب شود آنگاه می توانیم اجبار را برای بسته بندی صنایع دستی صادراتی به طور جدی وضع کنیم.

بسته بندی صنایع دستی

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *