بسته بندی موفق مواد غذایی

یکی از عوامل مهمی که به موفقیت آمیز بودن  بسته بندی مواد غذایی و بازاریابی آن کمک می کند طراحی بسته بندی است و طراح باید با علم به عادات خرید مصرف کننده آشنا باشد  .همچنین تمایلات آینده بازار را نیز در بر بگیرد داشتن آگاهی در مورد این مسائل برنامه ریزی طرح و ساختار بسته بندی مواد غذایی از طرف طراح ضروری است.

عملکرد بسته بندی

💢 یک بسته بندی موفق باید بتواند سه عملکرد اصلی خود در زمینه اقتصادی، تکنیکی و تبلیغاتی را به خوبی انجام دهد و این سه فاکتور را با توجه به محدودیت ها یشان در نظر بگیرد . هر بسته بندی که این سه اصل را رعایت نکند در قسمت توزیع و یا فروش دچار مشکل خواهد شد.

۱٫ زمینه اقتصادی بسته بندی

💢 طراحی بسته بندی باید با توجه به بودجه ای که برای ان در نظر گرفته شده است طراحی شود و جوانب اقتصادی آن بررسی شود .در هر نوع  بسته بندی از کیسه نایلونی نان گرفته تا بسته بندی یک ادکلن گران قیمت هزینه های تولید یک بسته بندی باید با هزینه ی فوش و سود آن محصول تناسب داشته باشد و در مواد اولیه بسته بندی مواد غذایی کمترین هدر رفت و دور ریز را داشته باشیم و این مواد اولیه باید فضای کمی را اشغال کنند و امکان تولید انبوه آن وجود داشته باشد.

۲٫ زمینه تکنیکی و کاربردی بسته بندی

💢 بسته بندی مواد غذایی یا هر نوع بسته بندی باید محافظت کامل را از محصول به عمل اورد و از آنها در برابر ضربه و فشار محافظت کند. بسته بندی باید طوری طراحی شود که باز کردن و استفاده از محصول سهولت داشته باشد. امروزه در نمایشگاه های بین المللی بسته بندی جدیدترین ماشین الات و تکنولوژی ها برای مواد اولیه مختلف و چاپ روی آنها به نمایش گذاشته می شوند.

۳٫ بازاریابی و تبلیغات بسته بندی

💢 بسته بندی مواد غذایی باید با مشتری ارتباط برقرار کند و طوری طراحی شود که اعتماد مشتری برای خرید ان محصول را بالا ببرد به عبارتی باید قدرت معرفی محصولات تجارتی و صنعتی را داشته باشد. طراح باید محصول را بسیار صمیمانه بشناسد و کاملاً با مشخصات، امتیازات، موارد مصرف، توانایی بالقوه فروش، سلیقه ها و عادات خرید مصرف کنندگان احتمالی آن آشنا شود.

 

بسته بندی موفق مواد غذایی

 

نوشته های مرتبط