بسته بندی های سبک

اوکلین یک شرکت بسته‎بندی سوئدی است که مشتریان زیادی در آسیا دارد. موفقیت این شرکت ناشی از محبوبیت کیسه‎های قابل انعطاف این شرکت و تقاضای رو به رشد برای بسته‏ بندی‎های غذایی است، به ویژه در اقتصادهای نوظهور. این شرکت رویکرد جدیدی برای کاهش وزن بسته‏ ها در نظر گرفته است و لایه‏ های بسته‎های این شرکت از ۴۰ درصد گچ مخلوط با PP و PE معمول ساخته شده است.

بسته ‏بندی‏‏ های شرکت اوکلین بسیار سبک وزن و قابل بازیافت هستند و همین امر باعث شده تا استفاده از این بسته‎ها برای محصولات لبنی و مایعات نظیر شیر، آب میوه و ماست بسیار مناسب باشد.

بر اساس مطالعه‎ای که توسط اسمیترز پیرا (Smithers Pira) انجام شده است، بازار جهانی بسته‎بندی‏ های قابل بازیافت تا سال ۲۰۱۸ با نرخ ۵/۳ درصد رشد خواهد داشت که فرصت بسیار مناسبی برای تولیدکنندگان مهیا خواهد نمود. حوزه‎ی آسیا اقیانوسیه با سهم ۳۸ درصدی از بازار بسته‏ بندی‎های قابل بازیافت، بزرگترین بازار منطقه‎ای شناخته می‎شود.

شرکت اوکلین رویکرد خاصی برای کاهش وزن محصولات خود در پیش گرفته است و برای این کار ورقه‏ ها از درصد کربنات کلسیم (گچ) مخلوط با PP و PE معمول (لایه‎ی پلاستیکی) ساخته شده‎اند. استفاده از گچ موجب افزایش سختی و سفیدی شده و در عین حال موجب کاهش وزن می‎شود. بسته‎های یک لیتری این شرکت دارای ۱۴ گرم وزن هستند که بسیار کمتر از کارتن‎های شیر هستند که در سوپرمارکت‎ها رایج هستند. اکولین ادعا دارد که وزن بسته‎های این شرکت، ۵۰ تا ۶۰ درصد کمتر از بسته‎های معمولی و رایج در بازار هستند.

ترکیب گچ و پلیمر خیلی هم جدید نیست و به طور مثال در عایق‎سازی کابل‎ها از این ترکیب استفاده شده است ولی به کارگیری این ترکیب در صنایع بسته‏ بندی کار منحصر به فردی محسوب می‎شود. شرکت اوکلین با استفاده از مقدار کم مواد اولیه توانسته است بسته‎هایی با وزن پایین تولید کند که این کار موجب پایین آمدن میزان تلفات در انتهای طول عمر این بسته‎ها می‎گردد.

پیتر نیلسن (Peter Nielsen) مدیر عامل شرکت اوکلین معتقد است که شرکت به تأمین ترکیبات کربنات کلسیم مورد نیاز خود از طریق تأمین‎کنندگان مورد اعتماد ادامه خواهد داد و طی مصاحبه‎ای اعلام نموده است که: با توجه به اینکه ۴درصد از پوسته‎ی زمین را گچ تشکیل داده است، شرکت از زمان تأسیس خود در سال ۱۹۹۶ تاکنون روی نوآوری تمرکز نموده است. یکی از آخرین محصولات این شرکت SnapQuick نام دارد که استفاده از آن بسیار راحت بوده و دستگاه تولید کننده‎ی آن در سال ۲۰۱۳ رونمایی شده است. بعد از اینکه این شرکت رشد بسیار خوبی در بازارهای آسیا بخصوص در چین و هند و همچنین در روسیه داشته است حالا به دنبال افزایش سهم خود از بازار اروپا است. شرکت فرانسوی Orangina-Schweppes یکی از مشتریان محصولات اوکلین است. این شرکت فرانسوی برای بسته‎بندی محصول P’tit 20 میلیمتری خود از بسته‎های اوکلین که هوا به آنها نفوذ نمی‏کند استفاده می‏نماید.

اوکلین اخیرا تلاش داشته نه تنها محصولی جایگزین برای کارتن‎های معمولی شیر ارائه نماید بلکه محصولی برای جایگزینی بطری‎های یک بار مصرف عرضه نماید. این شرکت یک بسته‎ی یک بار مصرف شفاف که در برابر هوا غیرقابل نفوذ بوده و محصول داخل را خنک نگه می‎دارد را پیشنهاد نموده است. اما برای محصولات خاص و اصلی از بسته‏ هایی استفاده می‌کند که مانع عبور نور بوده و در آنها از ترکیبات کربنات کلسیم استفاده شده است. این بسته‎ها همچنین مانع عبور گازهای هوا بوده و در بیرون از یخچال، ۶ ماه ماندگاری دارند. این شرکت تأکید دارد که با استفاده از فرآیند قابل چاپ بودن بسته‎ها به مشتری این حق انتخاب را می‎دهند که محتویات بسته‎ها به چه مقدار قابل رویت باشند.

با اینکه مفاهیم مربوط به صنعت بسته‎بندی مفاهیم جدیدی محسوب می‎شوند ولی این شرکت ریشه‎ی زیادی در صنعت بسته‎بندی دارد. مالکیت اصلی سهام شرکت اوکلین متعلق به خانواده‎ی دکتر هانس روسینگ است که مدیر اجرایی اسبق شرکت تترا پاک (Tetra Pak) بوده است.

بسته بندی های سبک

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *