تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

تاریخچه صنعت چاپ

صنعت چاپ نیز از جمله بزرگترین و مفید ترین اختراعات بشری و وسیله انتقال اندیشه ها و عواطف بسیاری از علما و دانشمندان و فلاسفه و اهل هنر برای میلیاردها مردم در طول تاریخ بوده است.

چاپ به فن و تکثیر نقوش دو بعدی ( حرروف ، ارقام ،خطوط و تصاویر و … ) به وسیله انداختن اثر این نقوش به روی کاغذ و پارچه یا مواد دیگر گفته می شود.

نخستین گام بزرگ در پیشرفت فن چاپ اختراع ” حروف قابل انتقال ” بود که بوسیله گوتنبرگ “زرگر با نبوغ آلمانی ” در قرن پانزدهم صورت گرفت و و صنعت چاپ از مرحله چوبی به مرحله سربی تبدیل یافت و انجیل مقدس اولین کتابی بود که توسط وی حروف چینی و طبع شد.

اولین ماشین چاپ که به وسیله نیروی بخار کار می کرد در سال ۱۸۱۱ در لندن به وسیله کوئیننگ آلمانی اختراع شد. بعدا او با کمک یکی از دوستانش ماشینی ساخت که روزنامه تایمز لندن را برای اولین بار با سرعت ۱۱۰۰ برگ در ساعت یعنی ۴بار سریعتر از ماشین دستی به چاپ رسانید. تاریخ چاپ به استناد مدارک موجود به پنج قرن قبل از میلاد یعنی زمان هخامنشیان می رسد.

صنعت چاپ نخستین بار در کشور چین رایج شد و چینی ها زودتر از سایر ملل به این صنعت پی بردند و کتاب چاپ کردند.تاثیر چاپ و آنچه ار رهگذر آن عاید اجتماعات و تمدن انسان شده که در مظاهر زندگی او آشکار و مشخص است.

این صنعت با انسان بسیار عجین شده و بعد از هوا و خوراک و مسکن برای بقای حقیقی و تسریع در رشد فرهنگی او حائز اهمیت است به طوری که نمی توان آن را از زندگی وی تفکیک کرد. هرکجا برود و هرچه در پیرامون او و همراه او قرار گیرد در ارتباط صنعت است.

تاریخچه صنعت چاپ

 

نوشته های مرتبط