تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

تاریخچه ماشین آلات چاپ

تاریخچه ماشین آلات چاپ

هزاران سال از زندگی انسان بر روی کره زمین می گذرد. در این مدت، وقایع بسیاری در جوامع انسانی روی داده و تغییرات فراوانی در زندگی اجتماعی او به وجود آمده است. وقایع تلخ و شیرین و تغییراتی که در زندگی انسان رخ داده به دلایلی نظیر علاقمندی، دانش اندوزی، کنجکاوی، تمایل به پیشرفت و … مورد توجه او بوده است. بنابراین انسان ها از روزگاران دور به مطالعه و بررسی  درباره گذشته های خود پرداخته و همواره تلاش کرده اند که سرگذشت خود و پیشینیان خویش را حفظ کرده و مانع از فراموش شدن آن ها شوند.

هدف از بررسی تاریخچه ساخت ماشین آلات در این مقاله هم پیرو این تفکرات است.

اصولا سه نوع سیر تحول در اختراع ها و اکتشاف ها در علم وجود دارد؛ یعنی وقتی علمی به صورت اختراع یا اکتشاف ساخته یا کشف می شود، از آن به عنوان «فن آوری» یاد می شود و وقتی پس از مدتی در همان علم به فن آوری جدید دست پیدا می کنند، از آن فن آوری به «مبانی» یاد می شود و بدین ترتیب مبانی به تاریخچه مبدل می گردد. به طور خلاصه سیر تکامل ساختار دستگاه های صنایع چاپ را می توان به چهار سیستم تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

  • سیستم دستی
  • سیستم مکانیکی
  • سیستم مکانیکی و برقی
  • سیستم مکاترونیکی

منظور از این مطالب که فن آوری به مبانی و مبانی در نهایت به تاریخچه مبدل می گردد، این است که ساخت ماشین آلات چاپ هم از این قانون مستثنا نبوده و سیر تحولات زیادی را در طول این سال ها طی کرده است.

 

منبع : کتاب ماشین آلات صنایع چاپ
ترجمه و تالیف : داود لطفی

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *