تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

سیر تحول ماشین آلات چاپ برجسته

چاپ برجسته که به نام «لترپرس» یا «سربی» معروف می باشد . یکی از قدیمی ترین روش های چاپی که ماشین های چاپ اولیه آن به صورت پرس های چوبی بوده است.  اولین پرس چاپ برجسته در قرن چهاردهم توسط فردی به نام «یوهانس گوتنبرگ» اختراع شد، او همچنین حروف متحرک را به صورت بسیار ساده از حروف طرح ریزی شده خود ساخت. از آنجا که چاپ به سرعت در سراسر اروپا رواج پیدا کرد برای سرعت بخشیدن به کار این پرس های چوبی تلاش های فراوانی آغاز شد. «ویلهلم هاس» که در شهر بال سوئیس بهه ریخته گری حروف اشتغال داشت در سال ۱۷۸۷ میلادی نخستسن دستگاه چاپ دستی تمام فلزی را ساخت که در حقیقت، همان طرح اولیه دستگاه های چوبی را داشت. دستگاه چاپ «ویلهلم هاس» کیفیت چاپی بهتری نداشت.

پیشنهاد می کنیم مطلب ” تاریخچه ماشین آلات چاپ ” را نیز مطالعه نمایید.

طراحی و ساخت  ماشین های چاپ یکی از خصوصیات ارزنده خلاقیت، ابتکار و تفکر انسانی است. این راهی است که آغازکنندگان صنعت چاپ طی کردند که هنوز هم بسیار ارزشمند است و چیزی از اعتبار تاریخی ابداعات جالب آن ها کاسته نشده است. تا چندین قرن چاپ و تکثیر به همان صورت ساده و دستی انجام می شد؛ بدین گونه که کاغذ روی فرم های مرکبی شده سنگی یا چوبی حکاکی شده، قرار داده می شد و وسیله مالش و اصطکاک دست، چاپ روی آن ها انجام می شد.

سیستم هدایت ماشینی فرم : در اواسط قرن پانزدهم در یک مقطع زمانی که تعداد زیادی از ماشین های صنایع دیگر به بازار آمده بودند، اولین سیستم ماشینی هدایت فرم برای چاپ و نمونه برداری نیز ساخته شد. با وجود این که از نظر فنی، ساختمان این سیستم ساده بود ولی حدود ۳۰۰ سال بدون تغییر ساختاری چشمگیری باقی ماند.

ساخت اولین پرس چاپ : در سال ۱۴۴۰ میلادی اولین پرس چاپ، طبق نقشه یوهانس گوتنبرگ توسط یک خراط به نام کنراد زاه اشباخ از اهالی اشتراسبورگ آلمان از چوب ساخته شد متاسفانه از خود پرس و از تصاویر پرس هایی که بعدا روی آن ساخته شد اطلاعاتی در دسترس نیست، ولی شواهد نشان می دهد که باید گوتنبرگ ترغیب شده باشد پرس دیگری را تحویل بگیرد. این پرس شبیه به پرس کاغذ سازها بود.

در حقیقت اولین پرس چاپ دارای ویژگی ها و نکات مهمی بود که بعد ها نیز در ماشین های چاپ برجسته به کار گرفته شد. ویژگی هایی مانند: پایه و بدنه اصلی ماشین، سیستم بستر یا حامل فرم و سیلندر فشار که البته سیستم مرکب دهی در آن پیش بینی نشده بود.

 

منبع : کتاب ماشین آلات صنایع چاپ
تالیف و ترجمه : داود لطفی

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *