تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

تجزیه و تحلیل و توسعه استراتژی منابع انسانی

تجزیه و تحلیل باید نتایج مشورت و هر نوع اصلاح احتمالی برنامه های اصلی را در بر بگیرد. در این مرحله باز آموزی کارکنان، جابه جایی پست ها و تعلیق از کار را می توان در نظر گرفت.

گاهی اوقات برای حفظ شغل ها می توان از طریق کاهش سرمایه گذاری در تکنولوژی، ساختمان و غیره مسائل را حل نمود. این راه احتمالا موفقیت آمیز نخواهد بود زیرا برای حل مشکلات نمی توان به اندازه کافی صرفه جویی و پس انداز کرد. نتیجه این کار وجود تعداد زیاد کارکنان و ماشین آلات غیر کارآمد خواهد بود. به هر حال و متاسفانه چنانچه کاهش کارکنان مورد قبول و ضروری باشد، انجام آن باید در اولویت نخست قرار گیرد. کاهش طبیعی نیرو یا ترک کار پیش از بازنشستگی یکی از روش های مطلوب است. اما این روش وقتی موثر است که بدانیم کارکنان به زودی سازمان را ترک خواهند کرد. باز خریدی زودرس را نیز می توان در نظر گرفت. اگرچه این امر در مورد کارکنانی که سابقه طولانی تری دارند هزینه زیادی در بر خواهد داشت. به خاطر وضعیت استخدامی این صنعت، کاهش طبیعی نیرو خیلی کارآمد نخواهد بود. وقتی کاهش کارکنان در سازمان ها امری شایع باشد افرارد علاقه کمتری به ترک کار اختیاری دارند. همچنین کاهش طبیعی نیروها در واحدهای مورد نیاز و به نسبت لازم انجام نمی شود.

کاهش نیروی اختیاری نیز یکی از راه حل هاست. در نگاه نخست به نظر می رسد که روش رضایت بخشی برای حل مشکل باشد. تجربه نشان داده است که چنانچه شرکت پیشنهاد پرداخت قابل توجهی را بدهد تعداد زیادی از کارکنان به ترک خدمت علاقه نشان می دهند. در ضمن درخواست های اختیاری برای ترک خدمت تنها از طرف کارکنان مسن تر نخواهند بود بلکه جوانترها نیز ممکن است اظهار تمایل نمایند که در این صورت مدیر را با مشکل تصمیم گیری مواجه می سازند.

انتخاب چگونه باید انجام شود؟ تاثیر آن بر کسانی که درخواست ترک کار کرده اند و با آن موافقت نشده چه خواهد بود؟ از آنجا که چاپخانه ها خود را با نیازهای پرسنلی صنعت مدرن هماهنگ می کنند، امید می رود که کمتر با وضعیت های مشابه روبرو شوند.

کاهش نیروی اجباری را باید همیشه به عنوان آخرین راه حل مورد نظر قرار داد.

منبع : کتاب مدیریت چاپ
نویسنده : درک پورتر

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *