تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

تعطیلی دانشگاه چاپ

محمدحسن فکری، رئیس سابق مرکز علمی کاربردی واحد ۵ تهران هم در گفتگو با خبرنگار مهر، با اظهار تاسف از تعطیلی این مرکز مهم آموزشی صنعت چاپ و نشر کشور گفت: این مرکز تا حدود سال‌های ۹۲ و ۹۳ زیر نظر معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود اما چند سالی است که تمامی مراکز علمی، کاربردی فرهنگ و هنر از جمله همین مرکز (دانشکده چاپ) به موسسه آموزش عالی علمی و کاربردی انتقال یافته‌اند و زیر نظر این موسسه، فعالیت می‌کنند.

وی افزود: باید بگویم که این تعطیلی، اصلا اتفاق خوبی نیست چرا که تنها مرکز تخصصی که چاپ و نشر درس می‌داد، همین واحد بود و بهترین اساتید این رشته را در اختیار داشت. متاسفانه گویا دانشجویان این مرکز را هم به مراکزی که رشته چاپ را دارند اما زمینه اصلی فعالیت آموزشی آنها، چاپ نیست، منتقل کرده‌اند. به عقیده من باید تلاش شود که این مرکز زیر نظر صنف چاپ و اتحادیه‌های مربوطه آن و یا زیر نظر مدرسین مجرب حوزه چاپ، فعال و در واقع احیا شود.

فکری ادامه داد: از آنجا که چاپ و نشر، یک صنعت است، وجود دانشکده چاپ بسیار ضروری بود و هنوز هم ضروری است. بنده تا زمانی که مسئولیت ریاست این مرکز را بر عهده داشتم، خوشبختانه شرایط آموزشی در مرکز به گونه‌ای بود که دانشجویان یا جذب صنعت چاپ می‌شدند یا کسانی بودند که از داخل همین صنعت آمده بودند برای اینکه سطح علمی خود را در حوزه صنعت چاپ، ارتقا دهند. این، بسیار موثر بود چرا که امروز بسیاری از واحدهای چاپی، نیروی مورد نیاز خود را از میان کسانی جذب می‌کنند که فارغ‌التحصیل دانشکده چاپ بودند و یا هستند.

رئیس سابق مرکز علمی کاربردی واحد ۵ تهران گفت: البته مراکز شماره یک و سی موسسه آموزش عالی علمی، کاربردی فرهنگ و هنر هم رشته چاپ دارند اما این رشته، رشته اصلی این مراکز نیست و رشته‌های دیگری مانند زبان‌های خارجی، امور فرهنگی، روابط عمومی، در آنجا محوریت دارد و در کنار آنها یکی دو مورد از گرایش‌های رشته چاپ را هم درس می‌دهند. این در حالی است که واحد شماره ۵ (دانشکده چاپ)، یک مرکز تخصصی در حوزه صنعت چاپ بود و تمام گرایش‌ها را در بخش چاپ و نشر، درس می‌داد.

تعطیلی دانشگاه چاپ

 

نوشته های مرتبط