تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

تولید کاغذ

تولید کاغذ

تولید کاغذ دارای مراحل متفاوت و زمان بری است. کاغذ یک ماده مصنوعی است که ماده اصلی سازنده آن چوب می باشد. البته می توان از پنبه و نیشکر نیز برای تولید کاغذ استفاده کرد. اصلی ترین مراحل تولید کاغذ با استفاده از چوب عبارتند از:

  • قطع درختان
  • حمل الوار به کارخانه
  • کندن پوست درختان
  • تبدیل درختان به تکه‌های ریز چوب و تهیه چیپس چوب
  • از بین بردن رنگ زرد چوب و مخلوط چیپس چوب با آب و مواد شیمیایی (از جمله گچ، پلاستیک، آب ژاول پتاسیم پرمنگنات و…)
  • خشک کردن خمیر کاغذ و تهیه کاغذ

 

کار تهیه کاغذ با بریدن  چوب شروع می شود  پوست  درخت باید پاک شود قبل از اینکه در تهیه کاغذ مورداستفاده قرار گیرد یک  استوانه چرخشی گردان که اطراف درخت حرکت می کنند پوست درختان را می کند. قبل ازاینکه به خمیر تبدیل شوندآن را به تکه های کوچک می برد یک چاقوی دوار با دور زدن تنه را به چیپس تبدیل می کند. در مراحل تهیه خمیر سلولز و نیمه سلولز ها از لیگنین جدا می شود و چیزهای دیگر مانند روغن و رزین آن جدا می شوند. این مهمترین مرحله ساخت است زیرا باقیمانده الیاف برای ساختن محصولی که ما کاغذ می شناسیم به کار می رود.  قدم بعدی بخش پرس یا آبگیری است که در اینجا کاغذ  بوسیله  غلتکها و یک حصیر وسیع که  از رشته های  نایلون و پلی استر است  فشرده و چلانده می شود و  بیشتر آب کاغذ گرفته می شود. بعد از این قسمت ۴۰% تا۵۰% کاغذ هنوز از آب است .در قسمت سوم در بخش خشک کن بیشتر آب را از کاغذ می گیرندپس از بخش خشک کن ۲  تا ۶ در صد کاغذ از آب تشکیل شده است.

سلولوز ماده اصلی کاغذ در کارخانه می‌باشد. پلاستیک برای تولید کاغذ گلاسه (کاغذ ضد آب) و آب ژاول نیز برای سفید کردن رنگ زرد چوب به کار می‌رود.

شرکت جهانی Sappi متمرکز بر تولید خمیر کاغذ و کاغذ می باشد که در این ویدئو تمامی مراحل تولید نمایش داده می شود.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *