تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

جعبه داروهای تزریقی و انواع بسته بندی و جعبه دارویی

جعبه داروهای تزریقی و انواع بسته بندی و جعبه دارویی

جعبه دارویی تزریقی چاپ جعبه دارویی تزریقی یکی از مهمترین بخش ها برای بسته بندی و  فروش دارو محسوب می شود. چاپ جعبه هر محصولی قوانین و ساختار مخصوص خود را داراست که این مورد از ساختارها برای چاپ جعبه دارو هم صدق میکند. پس میتوان گفت جعبه دارو  یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در عرضه دارو ها می باشد. نه تنها بر روی این جعبه ها، بلکه داخل آنها نیز اطلاعاتی به همراه دارد که از هر جهت برای مصرف کننده مهم می باشد. در ادامه به موارد مهمی که برای چاپ جعبه دارومهم است، اشاره میکنیم .

انواع داروها برای بسته بندی کدام‌ها هستند ؟

اکثر داروها انواع و اشکال مختلفی دارند. البته برخی از داروها (به ویژه داروهای نادر) فقط در یک نوع وجود دارند. همچنین، برخی ممکن است در یک نوع موثرتر از نوع دیگر باشند. داروها اغلب به یکی از اشکال زیر تهیه می شوند:

بسته بندی دارویی برای مایع (شربت)

قسمت فعال دارو با مایع ترکیب می شود تا مصرف آن راحت تر شود یا جذب آن بهتر شود. به این مایع ممکن است “مخلوط”، “محلول” یا “شربت” نیز گفته شود. بسیاری از مایعات رایج اکنون بدون هیچ گونه افزودنی رنگ آمیزی یا شکر در دسترس هستند.

بسته بندی دارویی برای قرص

ماده فعال با ماده دیگری ترکیب شده و به شکل جامد بیضی یا فشرده می شود. قرص انواع مختلفی دارد. قرص های محلول یا قابل پخش می توانند به راحتی در آب حل شوند.

بسته بندی دارویی برای کپسول

قسمت فعال دارو در داخل پوسته پلاستیکی قرار دارد که به آرامی در معده حل می شود. می توانید برخی از کپسول ها را جدا کرده و محتویات آن را با غذای مورد علاقه کودک خود مخلوط کنید. انواع دیگر آن باید کامل بلعیده شوند، بنابراین تا زمانی که اسید معده پوسته کپسول را از بین نبرد، دارو جذب نمی شود.

بسته بندی دارویی برای داروهای موضعی

این داروها کرم ها، لوسیون ها یا پمادهایی هستند که مستقیماً روی پوست قرار می گیرند. بسته به نوع دارو در ظرف، بطری و… قرار دارند. قسمت فعال دارو با ماده دیگری مخلوط شده و استفاده از آن بر روی پوست را آسان می کند.

بسته بندی دارویی برای شیاف

قسمت فعال دارو با ماده دیگری ترکیب شده و به شکل “گلوله” فشرده می شود بنابراین می توان آن را در قسمت پایین قرار داد. شیاف ها نباید بلعیده شوند.

بسته بندی دارویی برای قطره

این داروها باید مستقیماً به منطقه آسیب دیده برسد. در مواردی که قسمت فعال دارو بهترین عملکرد را داشته باشد، از این داروها استفاده می شود. آنها معمولا برای چشم، گوش یا بینی استفاده می شوند.

بسته بندی دارویی برای استنشاقی ها

قسمت فعال دارو تحت فشار مستقیماً وارد ریه ها می شود. کودکان ممکن است برای استفاده صحیح از دارو نیاز به استفاده از دستگاه ‘spacer’ داشته باشند. در ابتدا استفاده از دستگاه های استنشاق ممکن است دشوار باشد بنابراین داروساز شما نحوه استفاده از آنها را به شما نشان می دهد.

بسته بندی دارویی برای تزریقی ها

در تزریق و نحوه تزریق انواع مختلفی وجود دارد. تزریق زیر پوستی یا SC دقیقاً در زیر سطح پوست انجام می شود. تزریق عضلانی یا IM به عضله انجام می شود. تزریق داخل ناحیه داخل مایع اطراف نخاع انجام می شود. تزریق وریدی یا تزریق داخل وریدی انجام می شود. برخی از تزریقات را می توان در خانه انجام داد اما بیشتر آنها در مطب پزشک یا در بیمارستان انجام می شود.
نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *