تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

چاپ و بسته بندی جعبه داروهای مکمل و تقویتی

چاپ و بسته بندی جعبه داروهای مکمل و تقویتی

چاپ و بسته بندی جعبه داروهای مکمل و تقویتی

جعبه دارویی تقویتی جعبه دارویی نقش موثری در سلامتی فرد واجتماع دارد.این تاثیر زمانی ابعاد گسترده به خود می گیرد که با بیماری های سخت و جانفرسا مواجه باشیم . طراحی بسته بندی دارویی شامل طراحی فیزیکی دارو و ساختار گرافیک آن است که اقلام مختلف دارویی را درابعاد گوناگون در برمی گیرد.از دیگر سو، سیر وسیعی از داروهای ساخته شده در جهان مختص به داروهای تقویتی و مکمل  است که نیازمند به طراحی دقیق وخلاقانه با توجه به نیازهای روحی مصرف کننده دارد . از آنجا که بسته بندی میتواند نقش بسیار مهمی درایجاد یک میل برای مصرف یا خواسته جدید در مصرف کننده بازی میکند. هدف از این مطلب آشنایی و شناخت بیشتر در حیطه ساختار بسته بندی دارویی در سطح جهان و نیز تجزیه وتحلیل طراحی بسته های دارویی در ایران است . این مطلب به این پرسش پاسخ می دهد که درطراحی ساختار بسته بندی دارویی چه ویژگی های بصری نمایان است. نتایج بدست آمده به این امر اشاره دارد هنگامی مصرف کننده با یک محصول ارتباط برقرار می کند و تمایل به مصرف و نگهداری آن دارد که هم در طراحی آن خلاقیت وجود داشته باشد همچنین تکنولوژی روز چاشنی آن گردد. از جمله عناصر و ویژگی های بصری تاثیر گذار در تعامل و نوع ارتباط بیشتر با روحیات و سلیقه مصرف کننده، پرورش قوه تخیل از طریق ایجاد حس اطمینان و نشاط پس از مصرف دارو ازطریق انرژی های موجود در طراحی گرافیک جعبه است، برای ایجاد ارتباط بیشتر میان بسته با محصول دارویی و مصرف دارو توسط مصرف کننده است.

سه نکته کلیدی در طراحی بسته بندی دارویی

ارتباط مؤثر با طرح بسته بندی

ظاهر و نما همیشه اهمیت داشته است، بویژه در بسته بندی دارویی. بسته بندی مواد غذایی باید خوشمزه و جذاب به نظر برسد،‌ بسته بندی نوشیدنی، باید در مخاطب ایجاد تشنگی کند و بسته بندی دارویی و پزشکی،‌ باید قابل اعتماد و اطمینان‌بخش باشند. از سوی دیگر، سایر بسته‌بندی کالاهای دیگر که برای مصارف روزانه طراحی شده اند نیز باید در قفسه‌ها به شما چشمک بزنند! البته حتی بهترین طراحی‌ها هم که از همه نظر عالی به نظر می‌آیند، بعد از مدتی یکنواخت می‌شوند. نکته اینجاست که در مورد بسته‌بندی دارویی و پزشکی، طراحی زیبا برای این جعبه‌ها مهم است، اما مطلبی که نباید فراموش شود این است که این جعبه‌ها باید بسیار واضح و گویا باشند که مصرف‌کننده هنگام خرید دچار اشتباه نشود. همانطور که می‌دانید،‌ داروها مانند یک پرستار، درد و رنج بیماران را التیام می‌بخشند. بسته‌بندی دارویی باید بتواند در ابتدا مشخصات و ویژگی‌های محتوای جعبه را بازگو کند.

انتخاب سبک طراحی بسته بندی دارویی

اینکه زمینه بیشتر جعبه‌های دارویی سفید است و طراحی تمیز و ساده‌ای دارد،‌ تصادفی نیست. زمینه سفید، نشانگر خلوص و پاکیزگی است. نام دارو و اطلاعات دارویی معمولا به شدت خوانا و شفاف طراحی می‌شود. ترکیبات دارویی، ویژگی‌ها، توصیه‌های پزشک و دستور مصرف، بارکد،‌ برچسب اصالت، وزن و تعداد و همه اطلاعات ضروری بر طیق آیین‌نامه‌های خاص دارویی باید به وضوع روی وجه‌های مختلف جعبه دارو درج شوند. استفاده از رنگ‌های مناسب و صحیح در طراحی برای نشان دادن دوزهای مختلف دارو اهمیت بالایی دارد. رنگ‌های سرد و لطیف معمولا به داروهای معمولی و سبک اشاره دارند، در حالی‌که جعبه‌هایی با رنگ‌های گرم، نمایانگر داروهایی با دوز بالاتر و قدرتمندتر هستند. برای تصویر روی جعبه هم معمولا از تصاویر اندام یا دستگاه‌های مختلف بدن و یا آناتومی بدن استفاده می‌شود.

اهمیت گروه هدف

انتخاب طرح گرافیکی بسته بندی ممکن است بر اساس مخاطب مورد نظر تغییر کند، این نکته به خصوص در مورد محصولات پزشکی برای بزرگسالان و کودکان صدق می‌کند. یک طرح گرافیکی مینیمال یا ساده، ظریف و به خوبی تعریف شده با طراحی پر جنب و جوش و با رنگ های شاد، شامل تصاویری از کودکان، تفاوت دارد. اولی برای بزرگسالان و دومی برای کودکان طراحی شده است و با این تفاوت طراحی، در نگاه اول بازار هدف محصول به خوبی شناخته شده و حاشیه خطا را کاهش داده می‌دهد و مضاف بر آن خرید را لذت‌بخش‌تر می‌کند. برای دیدن طرح‌های زیبایی از نمونه جعبه دارویی یا پزشکی که تمام مفاهیم بالا را توضیح داده است، کلیک کنید.
 
نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *