تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

خط مشی استخدام در چاپخانه

چاپخانه های کوچک و بزرگ موفق، توجه ویژه ای به خط مشی و روش استخدام دارند. خط مشی اثربخش استخدام بیانگر افکار و مقاصد متنوع یک شرکت در رابطه با مدیریت و تامین منابع انسانی است. این خط مشی افراد را سرمایه واقعی یک شرکت فرض نموده و بر این باور است که هر چقدر هم شرکت از نظر تکنولوژی پیشرفته باشد باز هم برای بکار گرفتن آن به افراد کارآمد نیازمند است.

یک چاپخانه موفق استراتژی هایی را بر می گزیند که تغییراتی را که بین مهارتهای فیزیکی و فکری رخ می دهد پاسخگو باشد. تاکید بر استخدام افراد کمتر اما با مهارت بالاتر است. این نظریه با خالی شدن این صنعت از افراد ماهر متضاد می باشد. مهارتها تغییر کرده و کارکنان چاپ در حال تبدیل شدن به تکنسین هستند. یعنی ورودی های جدید به این صنعت نیاز به داشتن استاندارد بالای تحصیلی دارند. یکی از جنبه های مهم مدیریت منابع انسانی ارزیابی شایستگی و صلاحیت متقاضی مورد نیاز برای عملیات موجود در صنعت چاپ می باشد.

مواردی را که در خط مشی استخدامی باید در نظر گرفت عبارتند از :

 • سازمان، محیط و ویژگی های آن
 • استخدام، انتخاب و ارزیابی
 • پرداخت و شرایط استخدام
 • امنیت استخدامی
 • آموزش
 • ارتباطات
 • آموزش و  توسعه
 • سوابق کارکنان

پیشنهاد میکنیم مطلب ” سوددهی و فعالیت چاپخانه ” را نیز مطالعه نمائید

برای اخذ تصمیم مناسب در رابطه با مدیریت امور کارکنان، خط مشی استخدامی دقیق تر و روشن تر می تواند کمک بسیاری نماید. این خط مشی باعث می شود که تصمیمات اخذ شده در شرکت درک شده و منصفانه پذیرفته شود.مچنینن اجرای تصمیمات در واحد های شرکت روشن بوده و از همه مهم تر مطابق با ضرورت های قانونی خواهد بود.

چنانچه چگونگی دستیابی به اهداف شرکت و نحوه اجرای آئین نامه های آن روشن باشد، مدیریت منابع انسانی ساده تر و اثربخش تر خواهد بود. این امر عدم اطمینان درمدیریت و تناقض در تصمیم گیری ها را که باعث از بین رفتن انگیزه در میان کارکنان می شود از میان بر می دارد.

در تهیه خط مشی استخدامی ضروری است تا عوامل تاثیر گذار درونی و بیرونی سازمان در نظر گرففته شود، مثلا :

 • قوانین و تصمیمات حقوقی که خط مشی های ویژه ای را ضروری می سازند،
 • خط مشی های موجود در واحدهای عملیاتی دیگر سازمان (مثل کنترل کیفیت) در رابطه با استخدام و آموزش،
 • موافقت نامه های سازمان که برخی واحدها را تحت تاثیر قرار می دهد.

هیچ مجموعه ای از خط مشی ها و روش ها وجود ندارد که برای تمام شرکت ها مناسب باشند و چنانچه توسط مدیران فهیم و آگاه به کار گرفته نشوند مطمئنا با شکست مواجه خواهند شد. مسائل و موارد کلیدی باید برای هر شرکت بطور مستقل تنظیم شوند. در این مورد است که نظرات مدیران صنعت و کارکنان دیگر باید مورد توجه قرار گیرد. مشخصات شغلی دقیق که برای یک چاپخانه بزرگ کاملا مناسب می باشد ممکن است برای یک چاپخانه کوچک که کارکنانش در عملیات تولیدی باید کاملا انعطاف پذیر باشند نامناسب باشد. سیاست های مربوط به کنترل کیفیت در چاپخانه ای که کارهای رنگی با کیفیت را تولید می کند برای چاپخانه ای که نیازهای روزانه مشتریان را تولید می نماید نه ضروری و نه مقرون به صرفه است.

منبع : کتاب مدیریت چاپ
نویسنده : درک پورتر

خط مشی استخدام در چاپخانه

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *