تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

در خلا ماندن صنعت چاپ

وزارت صنعت و معدن، صنعت چاپ را در خلأ نگه داشته است.

🔹 رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ گفت: درسیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها جایی برای چاپخانه ها و مراکز بسته بندی که نقش موثری در تولید دارند دیده نشده است.

🔹 بابک عابدین ادامه داد: وقتی حمایتی از صنعت چاپ انجام نشود قطعا تولید ملی با چالش همراه خواه بود و ارزش افزوده نیز ایجاد نخواهدشد. اشتغال نیز صدمه می بیند و رکود همچنان در کشور باقی خواهد ماند وقتی صنایعی که این مواد اولیه را تکمیل و آن را به کالا تبدیل می‌کنند به عنوان صنایع تولیدی دیده نمی‌شوند، چه بازخورد و دست‌آورد اقتصادی انتظار داریم؟

🔹 وی اظهار کرد: گذشته از تفاهم دو وزارتخانه فرهنگ و صنعت درباره چاپ آیا چاپخانه‌ها توانسته‌اند از تسهیلات وزارت صنعت بهره‌مند شوند، یا قول قطعی در این باره داده شده، اما بحث اصلی برای قرار گرفتن چاپ به عنوان زیرمجموعه‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت همین بود که بتوانیم با صنایع دیگر در استفاده از تسهیلات و امکانات این وزارتخانه برابر شویم. منتها چون وضعیت یک بام و دو هوا است و هنوز مشخص نیست که وزارت صنایع آیا می‌خواهد یک‌سری از مسئولیت‌های چاپ را قبول کند یا خیر ظرفیت‌های ما را هم هدر می‌دهد و عملا صنعت چاپ را در خلاء نگاه داشته است. در این شرایط ما به هیچ وجه امکان بهبودی نمی‌بینیم.

🔹 وی افزود: اگر هم بودجه مشخصی هم برای صنعت چاپ درنظر گرفته شود و در اختیار ما هم گذاشته شود تا برای تجهیزات و ماشین‌آلات جدید چاپ و بسته‌بندی هزینه شود باز هم تا مشکل رفع مشکلات تهیه مواد اولیه در سیستم تخصیص وام‌ها و تسهیلات و سرمایه در گردش حل نشود نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود. فعلا هم که هیچ‌کدام از این موارد را نمی‌بینیم.

🔹 رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با اشاره به مشکلات مالیات و ارزش افزوده در صنعت چاپ بیان کرد: این مسئله در وهله اول یک مانع کلی بر سر راه کسب و کار کشور و نظام اقتصادی کشور ایجاد کرده است. درواقع ارزش افزوده هیچ منفعتی برای تولیدکننده‌ها و صنایع ندارد و برای صنعت چاپ هم این مالیات در این چند سال مشکلات فراوانی ایجاد کرده چراکه اولا چاپخانه‌های ما تجهیز نبودند که این شیوه مالیاتی را اجرایی کنند و در همین مرحله اول خیلی‌ها درست عمل نکردند و چون به سیستم وارد نبودند با جریمه‌های سنگین مواجه شدند و همین خیلی از چاپخانه‌های کوچک و متوسط را به تعطیلی و ورشکستگی کشاند.در خلا ماندن صنعت چاپ

در خلا ماندن صنعت چاپ

 

نوشته های مرتبط