تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

دستگاه های چاپ غیر تماسی

در این دسته بندی از روش های متفاوتی برای انتقال مرکب به روی سطوح چاپی به صورت ورقی یا رول استفاده می کنند، چهار روش عمده برای چاپ غیر تماسی وجود دارد که عبارتند از :

  • الکتروفتوگرافی

  • آینوگرافی

  • چاپ مغناطیسی

  • جوهر افشان

 

الکتروفتوگرافی : در این روش ، بار الکتریکی مثبت برای جذب پودر مرکب و انتقال آن به روی کاغذ به وسیله نور ایجاد می شود و پس از آن که پودر انتقال داده شد، بر اثر فشار و حرارت بر روی کاغذ  ثابت می شود.

آینوگرافی : در این روش، مانند روش مگنتوگرافی از رنگدانه ها یا تونر (پودر خشک) استفاده می شود. تونر، چون نسبت به نیروی الکتریسیته حساس است جذب می گردد و به روی کاغذ انتقال داده می شود. عامل ثابت کردن تونر به روی کاغذ، حرارت و فشار است.

چاپ مغناطیسی : مرکب مورد استفاده در این روش چاپی به صورت تونر یا پودر خشک می باشد. به همین دلیل به این نوع دستگاه ها چاپگرهای تونری نیز گفته می شود.

تونر، رنگدانه هایی هستند که به نیروی مغناطیسی حساس اند. در اثر همین خاصیت است که انتقال تونر به روی کاغذ صورت می گیرد. عامل ثابت کردن تونر به روی کاغذ، فشار و حرارت است.

جوهر افشان : ویژگی این روش چاپی، پاشیدن قطرات ریز مرکب به روی کاغذ به روش های مختلف است. از جمله نوع اول؛مرکب افشان پیوسته (CIJ) و نوع دوم؛ چاپ قطره ای بر اساس تقاضا (DOD) نامیده می شود. مرکب مخصوص معمولا به وسیله تولیدکنندگان این نوع از دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد که با برخورد با کاغذ، جذب و به سرعت خشک می شود.

روش جوهر افشان یکی از متداول ترین فن آوری های مورد استفاده قرار در چاپگرهای رومیزی و خانگی است.

 

منبع : کتاب ماشین آلات صنایع چاپ
تالیف و ترجمه : داود لطفی

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *