تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

تفاوت چاپ افست با دیجیتال

تفاوت چاپ افست با دیجیتال

تفاوت چاپ افست با دیجیتال

چاپ افست و چاپ دیجیتال از پرکاربردترین انواع چاپ به شمار می­روند که حضورشان در زندگی بشر، اتفاقات مهم و جذابی را در زمینه های مختلف رقم زده است. یکی از آن اتفاقات جذاب می تواند چاپ روی کاغذ و مقوا باشد. اگر شما نام طراح یا گرافیست را یدک می کشید، صنعت چاپ مرهون حضور شما هستند چراکه با پیشرفت متخصصین طراحی، صعنت چاپ رونق بسیار گرفته و بشر به طرق مختلف به سراغ آن می رود. چاپ افست و دیجیتال گرچه جزو چاپ های پرکاربرد محسوب می شوند، اما تفاوت های عمده ای با یکدیگر دارند. این تفاوت ها باعث شده انسان با توجه به شرایطی که دارد، تنها به سراغ یکی از آن ها برود. چنانچه علاقه مندید با چاپ آشنا شوید، با ما همراه باشید تا به ساده ترین زبان با تفاوتهای این دو چاپ آشنا شوید.

دیجیتال

قیمت

اولین موردی که باید با همدیگر در حوزه این دو چاپ مقایسه شود، قیمت ماشین آلات چاپ افست و چاپ دیجیتال می باشد. از نظر قیمت ماشین آلات چاپ افست با ماشین آلات چاپ دیجیتال قابل قیاس نیستند و ماشین آلات چاپ افست قیمتهای خیلی خیلی بالای دارند و  از نظراندازه و ویژگی های دستگاه چاپ افست لازم است حتما در محیطی با مساحت بالا باشد و یک متصدی برای انجام امور چاپی در کنار دستگاه حضور داشته باشد، لذا نیاز به کارخانه و محیط مرتبط با انجام امور چاپی می باشد. ولی دستگاههای چاپ دیجیتال حتی در منزل هم می توانند قرار داده شوند. در واقع سهولت کار در دستگاههای چاپ دیجیتال در مقایسه با دستگاههای چاپ افست خیلی بیشتر می باشد.

سرعت

دومین مورد در سری تفاوتهای این دو چاپ با هم مسئله ی سرعت می باشد. اینکه بعضا بیان می شود که سرعت چاپ دیجیتال خیلی بالاتر از سرعت چاپ افست می باشد یک تفکر کاملا غلط می باشد.این موضوع ارتباط مستقیم با تیراژ چاپ  و زمان دارد. مثلا اگر شما 100 تا یا حتی 1000 تا کار داشته باشید (تیراژ پایین ) و زمان خیلی کمی داشته باشید، چاپ دیجیتال گزینه مناسب تری برای شماست چون سریع می توانید این چاپ را انجام بدهید. در مقابل چاپ افست زمان بیشتری صرف می کند. ولی در مقابل اگر تیراژ از 2000 تا 3000 تا بالاتر باشد قطعا سرعت چاپ افست قابل قیاس با چاپ دیجیتال نمی باشد. در واقع در تیراژهای پایین سرعت چاپ دیجیتال و در تیراژهای بالا سرعت چاپ افست بالاتر می باشد. و همین موضوع هم بر روی قیمت تاثیری به سزایی دارد. در تیراژهای پایین چاپ دیجیتال قیمت کمتری دارد به خاطر اینکه چاپ افست نیاز به زیرسازی هایی دارد، مثل آماده کردن پلیت، بستن پلیت به دستگاهها و آماده سازی ماشین و …، مسائلی که به تنهایی مستلزم هزینه می باشند و اصا در تیراژهای پایین توصیه نمی شود.

کیفیت

در صنعت چاپ دیجیتال رنگهایی که برای ماشین های چاپ دیجیتال ساخته می شود حالت روغنی تری دارند که این باعث می شود که این چاپ خیلی شارپ تر و حالته زنده تری داشته باشد و این از نظر کیفیت نوع رنگ و جلای رنگ تفاوت ایجاد می کند. ولی در کیفیت چاپ دیجیتال هیچ وقت به پای افست نمی رسد و خیلی دقیق و خیلی با کیفیت بالا و وضوح بیشتر چاپ افست یک سر و گردن بالاتر از چاپ دیجیتال قرار می گیرد.

کاغذ و مقوا

چاپ دیجیتال قدرت چاپ روی هر سطحی رو ندارد. مثلا معمولا مقوا با گرماژ بالای 250 گرم را دستگاه چون کوچک است و قدرت ندارد نمی تواند بکشد و شما از این نظر هم در محدودیت قرار دارید ولی در چاپ افست با مقواهای خیلی سنگین تر، 500 گرم یا حتی بالاتر هم می توانید فرایند چاپ را اجرا کنید. چون این ماشینها، ماشینهای صنعتی هستند.
نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *