تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

رفع بحران کاغذ

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به بحران‌ مجدد ایجاد شده در حوزه کاغذ، عنوان کرد: دولت برای کنترل بازار کاغذ و مدیریت آن برنامه‌ دارد ولی مقطعی؛ نه بلند مدت.

محمد اسماعیل سعیدی با اشاره به وضعیت نامطلوب تولید و عرضه کاغذ، عنوان کرد: در این زمینه کمیسیون فرهنگی مجلس حساسیت ویژه‌ای دارد و پیش از این نیز با وزرای اقتصاد و دارایی و فرهنگ و ارشاد اسلامی برای چاره‌ اندیشی در حوزه کاغذ و اخذ گزارش کار از مسئولان دو وزارتخانه جلسه‌ ای داشت که مشخص شد دولت برای کنترل بازار کاغذ و مدیریت آن برنامه‌ دارد ولی این برنامه‌ ها به صورت مقطعی است و نه بلند مدت.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پس ثبات بازار کاغذ در ابتدای سال ۹۷ بازار این کالا بار دیگر در ماه‌ های اخیر دچار آشفتگی شده است، افزود: لازم است دولت برای تأمین و مدیریت بازار کاغذ، استراتژی بلندمدت داشته باشد و از راهکار های جدیدی برای تأمین کاغذ مورد نیاز کشور استفاده کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر نوسانات بازار ارز نیز بر افزایش قیمت کاغذ و ایجاد بحران در بازار آن تأثیر گذار است و یکی از اصلی‌ ترین دلایل مشکلات ایجاد شده برای بازار ارز، امروز همین مسئله است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس یادآور شد: در عین حال یکی از سیاست‌ ها برای واردات کاغذ باید افزایش مذاکره و مراودات تجاری با کشور هایی که اقتصاد آن‌ ها متأثر از سیاست‌ ها و تکانه‌ های آمریکا نیست، باشد تا رفتار های خصمانه آمریکا نتواند بر بازار کاغذ کشور اثری بگذارد.

سعیدی با تأکید بر اینکه ارز اختصاص داده شده برای تأمین مواد اولیه کاغذ نیز دارای ثبات مناسبی باشد چرا که تولید کاغذ و قیمت تمام شده آن وابسته به نحوه تأمین مواد اولیه آن است، گفت: وقتی تجار و بازرگانان ثبات اقتصادی را مشاهده نکنند، تأثیر بالایی در تشدید شرایط نامساعد بازار دارد.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر نظارت بر بازار ارز باید به صورت جدی تر انجام گیرد و دستگاه‌ها نظارتی در این زمینه مسئول هستند.

سعیدی یاد آور شد: در شرایط نا آرامی بازار برخی افراد کالا های مد نظر خود را به بازار ارائه نمی‌کنند و کاغذ احتکار می‌کنند تا تکلیف بازار مشخص شود و پس از آن کاغذ های احتکاری را با قیمتی بالاتر به بازار روانه کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره میزان کاغذ احتکار شده توضیحی ارائه نداد و در عین حال گفت: وقتی فروشنده می‌ تواند با احتکار کالا کاغذ مد نظر خود را با چندین برابر قیمت به فروش برساند چرا باید جنس خود را در زمان نا آرامی بازار، توزیع کند لذا در چنین شرایطی نظارت بر بازار یک اولویت به شمار می‌آید.

رفع بحران کاغذ

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *