تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

ساختار سیلندر دستگاه های چاپ افست رول

 

دستگاه های چاپ افست رول از لحاظ ساختار سیلندر شامل دو نوع می باشند.

دستگاه سیلندر ثابت : اکثر دستگاه های چاپ افست رول بزرگ مانند هیت ست و کلدست که برای چاپ انواع کارهای روزنامه و مجله مورد استفاده قرار می گیرند از نوع دستگاه های سیلندر ثابت می باشند. ساختار این دستگاه ها باعث می شود اندازه سطح چاپی آنها نیز در مقایسه با سطح سیلندر دستگاه غیرقابل تغییر باشد. برای مثال، کارهایی را می توان با دستگاه چاپ هیت ست با قطع ۶۳۰ میلی متر چاپ کرد که قطع آنها با در نظر گرفتن اضافات لازم ۶۳۰ میلی متر و یا از مشتقات ۶۳۰ میلی متر (۲۹۷ میلی متر یا ۱۴۸میلی متر و…) باشد. زمانی این قاعده استثنا خواهد داشت که کار چاپ شده به وسیله دستگاه برش قطع و به صورت ورق در آید. در آن صورت می توان ابعاد مختلف غیر استاندارد را نیز به وسیله دستگاه چاپ کرد.

دستگاه سیلندر متغیر : دستگاه های چاپ رول بزرگ و همچنین دستگاه های چاپ رول کم عرض می توانند به صورتی ساخته شوند که سیلندر با اندازه محیط های مختلف را مورد استفاده قرار بدهند. با استفاده از این قابلیت و تغییر ابعاد سیلندر، امکان چاپ طیف وسیعی از کارها با ابعاد مختلف فراهم می شود.باید توجه داشت که عرض رول مورد استفاده دستگاه های چاپ رول قابل تغییر بوده و می تواند تا حداکثر ابعاد دستگاه باشد. برای مثال، عرض رول می تواند عرض کامل دستگاه (سه چهارم عرض و یا نصف) نیز باشد.

نوردهای بین برج های چاپ را می توان با استفاده از دنده های زمان بندی شده بر روی سیلندرهای پلیت حذف کرد. با استفاده از این دنده ها می توان زمان بندی شده بر روی سیلندرهای پلیت حذف کرد. با استفاده از این دنده ها می توان حرکت سیلندر را به حد ناچیزی جلو و یا تاخیر انداخت. این سیستم شبیهبه سیستم به کار رفته در ماشین های چند ورقی است. این سیستم را می توان به موتور الکتریکی نیز مجهز کرد. کنترل و تنظیم جانبی سیلندر نیز مکانیزمی شبیه ماشین های چاپ افست ورقی امکان پذیر است. تنظیم جانبی سیلندر با یه کارگیری تجهیزات الکترونیک مثل چشمی نیاز به وجود علامت چاپ دوم (رجیستر مارک) دارد که باید با هر دور سیلندر بر روی سطح کاغذ چاپ شود. معمولا علامت تنظیم طولی سیلندر به صورت یک خط منفرد موازی با محور سیلندر و در حاشیه برش چاپ می شود. علامت نشان برای تنظیم جانبی سیلندر نیز علامتی است که به صورت یک خط و نزدیک به خط طولی ذکر شده چاپ می شود. تغییرات ایجاد شده در نشان باعث بروز فاصله زمانی بین این دو خط می شود که به وسیله چشم الکترونیک قابل شناسایی است و علائم لازم از این طریق برای کنترل نشان به مکانیزم تنظیم و کنترل نشان ارسال می شود.

تنظیم سنجاق و نشان را می توان به وسیله سیستم هدایت رول نیز انجام داد. روش تنظیم به وسیله حرکت جانبی و یا طولی سیلندر که در بالا توضیح داده شد. در مواردی به کار می رود که از چاپ لاستیک استفاده می شود، اما در مورد عملیات پس از چاپ نظیر تاکن و برش لازم است که وضعیت دقیق تصویر چاپ شده در رابطه با لبه کاغذ کنترل شود. کاغذ رول ممکن است قبل از وارد شدن به برج چاپ دچار نوسانات جانبی باشد و این حالت ممکن است بعد از خروج کاغذ از برج چاپ و قبل از وارد شدن به قسمت تاکن نیز بیفتد. درست است که مقداری از این تغییرات به وسیله حرکت دادن سیلندر قابل اصلاح است، اما ممکن است دامنه خطا بیش از ظرفیت تنظیم سیلندر باشد. بنابراین در مواردی که کاغذ اشکالات چاپی را به وجود می آورد، لازم است با برقرار کردن کشش لازم برای کاغذ رول و حفظ این کشش در موقع عبور از  برج های چاپ به خصوص در ماشین های چند رنگ اشکالات چاپی را به حداقل برساند.

منبع : کتاب ماشین آلات صنایع چاپ
مترجم : مهندس داود لطفی

 

 

 

 

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *