تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

سرمایه در کار چاپ

سرمایه در کار

برای هر چاپخانه داشتن منبع بزرگی از سرمایه در کار, به اندازه موثر و کافی امری حیاتی است. داشتن دارایی در برابر تعهدات می تواند تعریف سرمایه در کار باشد. به هر حال این تعریف بسیار ساده است زیرا در یک فرصت کوتاه نمی توان همه دارایی ها را تشخیص داد. بنابر این تعریف سرمایه در کار، آن بخش از منابع مالی است که در یک مدت کوتاه می تواند گردآوری و مورد استفاده قرار گیرد. زیرا می تواند به عنوان سرمایه در کار در نظر گرفته شوند:

-انبار مواد مثل کاغذ،مقوا ، فیلم و پلیت (زینک)

-به اضافه وجوهی که بدهکاران به سازمان باید بپردازند یعنی مقدار پولی که در بدهکاری قرار دارد. باید دقت کرد ، زیرا استرداد برخی از بدهی ها مشکل است. مشتریانی که به موقع بدهی خود را پرداخت نمی کنند بر حجم سرمایه در کار تاثیر جدی می گذارند. تامین کنندگان مواد، دیرکرد در پرداخت را نخواهند پذیرفت. این کار نه تنها چاپخانه را در کمبود منابع مالی قرار می دهد بلکه باعث می شود که مواد مورد نیاز کاهش یابد.

-تمام مبالغ اعتباری از این سرمایه کم می شود. اعتبار، یعنی تمام منابع مالی که قرار است در یک دوره طبیعی برای یک عملیات پرداخت شوند. اغلب اعتبار تحت تاثیر وضعیت تراز بانکی شرکت قرار می گیرد.

-منهای برداشت های مازاد از حساب بانکی، برداشت مازاد هزینه بوده و احتمالا اگر مبلغ آن زیاد باشد به آن بهره قابل توجهی نیز تعلق می گیرد. واضح است که این امر باعث کاهش سرمایه برای انجام کارهای عادی یا هر نوع پروژه دیگر می شود و برعکس بر میزان تخفیف ارائه شده از سوی شرکت تاثیر خواهد گذاشت.

سرمایه در کار ارتباط مستقیم با نقدینگی دارد. شرکت با پرداخت پول به تامین کننده های مواد، پرداخت حقوق و دستمزد یا دیگر هزینه ها، پول نقد را از دست می دهد. روشن است که شرکت برای تامین این هزینه ها باید بودجه کافی داشته باشد. در غیر این صورت شرکت اگرچه دارایی های قابل توجهی هم داشته باشد با مشکل مواجه شده و یا شاید کارش به انحلال کشیده شود.

صدور صورتحساب

مدیران باهوش برای به حداقل رساندن اثرات پرداخت های با تاخیر و طلب های وصول نشدنی اقداماتی انجام می دهند. با در نظر گرفتن این اصل اساسی در امور مالی که برر طبق آن پول دریافتی شرکت باید بیش از پول پرداختی باشد، واضح است که پرداخت سریع صورت حساب های صادره توسط شرکت برای آینده کسب و کار آن ضروری است. اغلب صنعت چاپ مانند دیگر صنعت ها با مشکلان دیرکرد در پرداخت مواجه مش شود.

ممکن است در یک صورتحساب شرایط پرداخت ۳۰ روزه باشد. به هر حال ممکن است یک چاپخانه در دادن اعتبار زیادی مشهور بوده و این امر علاوه بر هزینه های پیگیری مطالبات پرداخت نشده بر نقدینگی آن نیز تاثیر بگذارد.متاسفانه اغلب پرداخت های به تاخیر افتاده به مطالبات وصول نشدنی تبدیل می شوند.در کسب و کار همیشه ریسک وجود دارد اما برای به حداقل رساندن آن می توان اقداماتی را انجام داد :

-علاقه مشتری به دریافت یک اعتبار جدید یا خاتمه دادن به یک قرار داد نباید مانع تحقیق در مورد توانایی وی در پرداخت شود. موقعیت مشتری یا شرکت و سوابق اعتباری فی مابین بسیار مهم می باشد.احتمالا بهترین روش در مورد استعلام وضعیت مالی شرکت از طریق متخصصین این امر صورت می گیرد.

-کنترل کیفی. اگرچه در مرحله اول، کنترل کیفیت به دیرکرد در پرداخت مرتبط به نظر نمی رسد اما تاخیر در پرداخت می تواند به خاطر نارضایتی مشتری از کیفیت کار تولیدی باشد. چنانچه قبل از صدور صورتحساب یا در زمان انجام آن با مشتری تماس حاصل شود و از رضایت او اطمینان حاصل گردد امکان تاخیر در پرداخت کاهش می یابد.

-می توان اعتبار مشتری را محدود کرد اما این کار باید سریع و با دقت مدیریت شود. چنانچه اعتبار از حد توافق شده فراتر رود، دریافت آن سخت تر بوده و شاید وضعیتی پیش آید که سفارشات بعدی متوقف شود که این وضعیت به حسن رفتار و طرز فکر مثبت شرکت صدمه زده یا آن را از بین خواهد برد.

-چنانچه به تعهد پرداخت عمل نشود باید فورا برای پی بردن به علت آن اقدام گردد. کارکنان بخش فروش می توانند در این کار مفید باشند زیرا با خصوصیات مشتری از نزدیک آشنا هستند.

-بر اساس برخی از قوانین امکان تعلق گرفتن بهره به پرداخت های با تاخیر وجود دارد اما این کار معایبی هم دارد زیرا باعث نزول روابط تجاری شده و احتمال عدم دریافت سفارشات آینده نیز وجود خواهد داشت.

قیمت گذاری

صنعت چاپ یکی از صنایع عمده خدماتی است. معمولا کار برای یک مشتری بخصوص انجام شده و به همین دلیل قیمت آن نیز بر همین اساس تعیین می شود. هیچ گاه دو چاپخانه برای یک کار مشخص قیمت های یکسان نمی دهند. اغلب تفاوت قیمت ها قابل توجه است. تفاوت در قیمت می تواند به دلایل زیر باشد:

-روش و تکنولوژی تولید

-کارآیی چاپخانه در رابطه با منابع انسانی و مدیریت عمومی آن

-محل چاپخانه

-تخصص چاپخانه در تولید محصول.

-احتمالا قیمت گذاری صحیح یکی از سخت ترین و حیاتی ترین مهارت های مورد نیاز مدیریت مالی یک چاپخانه بوده و شخص مدیر مالی می تواند روی آن نظر داشته باشد. هرگونه تصمیم گیری در مورد قیمت بر حساب سود و زیان چاپخانه تاثیر می گذارد.

قیمت گذاری محصولات چاپی تحت تاثیر عوامل زیر می باشد:

-قیمتی که چاپخانه باید در مقابل کار انجام شده دریافت کند تا سود کافی کسب نماید.

-قیمتی که مشتری مایل است در مقابل کار انجام شده بپردازد.

سیاست قیمت گذاری چارچوبی است برای تصمیم گیری در مورد قیمت و ارتباط آن با تولید که به عوامل زیر بستگی خواهد داشت:

-اهداف چاپخانه. مثلا اهداف کسب سود در ارتباط با گردش مالی

-فعالیت نیروهای بخش فروش برای جذب کار و مشتریان جدی

-شرایط عمومی بازار کار در صنعت چاپ مثل رکورد و رقابت جهانی

-میزان آگاهی تصمیم گیرندگان در مورد صنعت چاپ

-موارد مصرفی و تامین کنندگان آنها.

منبع : کتاب مدیریت چاپ

نویسنده : درک پورتر

سرمایه در کار چاپ

 

نوشته های مرتبط
1 دیدگاه

[…] جدید ترخیص انواع کاغذ شامل چاپ و تحریر، روزنامه، گلاسه، بالکی و LWC اعلام شد. حسن یونس […]

دیدگاه ها بسته شده اند.