تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

سوددهی و فعالیت چاپخانه

نسبت سود دهی و فعالیت

نسبت حداقل سود قبل از کسر مالیات : این نسبت سود حاصله توسط سهامداران شرکت قبل از کسر مالیات را به شکل درصدی از ارزش فروششان نشان می دهد. باید از نسبت های بالا اجتناب کرد زیرا ممکن است تمام سود ناخالص برای پرداخت بهره مصرف شود.

سود به نسبت هر یک از کارکنان : ضرورت بیش از حد کسب ارزش افزوده و راضی کردن مشتریان باعث می شود تا این نسبت محاسبه شود. این نسبت سود بر اساس هر یک از کارکنان را در مقابل سود کل نشان می دهد. محاسبه آن به صورت تقسیم سود قبل از کسر مالیات به تعداد کارکنان می باشد.

نسبت بازده سرمایه گذاری : این نسبت مهمی است زیرا نتایج فعالیت شرکت را به شکل سود گرفته و آن را با سرمایه به کار گرفته شده برای کسب سود ارتباط می دهد. سرمایه در گردش معمولا سرمایه سهام و مقدار ذخایر پولی را نشان  می دهد. بازگشت سود از سرمایه در گردش، میزان سوددهی شرکت را اندازه گیری می کند. سود قبل از کسر مالیات و بهره به شکل درصدی از وجوه نقد سهامداران به علاوه وام های دراز مدت و تعهدات دیگر بیان می گردد.

پیشنهاد میکنیم مطالب ” منابع مالی چاپخانه ” را نیز مطالعه نمائید

نسبت  نقدینگی

نسبت سریع : این نسبت بسیار مهم است زیرا توانایی شرکت در پرداخت بدهی های کوتاه مدت به شکل نقدی را مشخص می کند. از آنجا که تبدیل مواد انبار شده به وجه نقد نیاز به زمان طولانی دارد در صنعت چاپ تمایل به تهیه مواد در مواقع ضروری و نیاز وجود دارد تا از سرمایه گذاری زیاد در انبار کردن مواد به شکل دراز مدت جلوگیری شود.

دوره سرمایه : در مرحله اول بدهکاران را به گردش مالی فروش تقسیم و سپس در ۳۶۵ ضرب می کنیم تا دوره اعتباری را به صورت روزانه بدست آوریم. دوره های اعتباری طولانی مدت احتمالا هزینه مالی در ب خواهند داشت اما چنانچه این دوره ها بسیار کوتاه باشند احتمال دارد شرکت هایی که دوره های اعتباری بلند مدت تری ارائه می دهند کار را بگیرند. معمولا با محدودیت اعتبار و دوره پرداخت مدت شخصی را از تاریخ صدور فاکتور معین و اعطای اعتبار را کنترل می کنند.

نسبت درصد سرمایه در کار بر پول در گردش : این نسبت دارایی های جاری را گرفته و پس از کسر تعهدات جاری آن بر گردش مالی فروش تقسیم کرده و عدد حاصل را به صورت درصد نشان می دهد. دارایی خالص جاری پس از کسر نعهدات جاری از دارایی های جاری بدست می آید که برابر است با مقدار پول سرمایه در کار. این رقم شامل اقلام مصرفی، وجوه نقد در بانک و در دسترس، کار در حال انجام، مواد خام و کالاهای در انبار می شوند.

منبع : کتاب مدیریت چاپ
نویسنده : درک پورتر

سوددهی و فعالیت چاپخانه

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *