تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

سیر تحول ماشین آلات چاپ اسکرین

سیر تحول ماشین آلات چاپ اسکرین

چاپ اسکرین از زمان های قدیم متداول بود و اساس آن نوعی چاپ است که در کشور ژاپن انجام می گرفت. روش عملی این چاپ بدین صورت بوده است که کاغذهای مخصوص را تهیه و نقش مورد نظر را روی آن می بریدند و سپس روی مناطق بریده شده را با تارهای موی انسان، جاندارارن و یا ابریشم طبیعی می پوشاندند، بدین ترتیب مرکب فقط از میان تارها عبور کرده و روی پارچه منتقل می شد. با پیشرفت صنعت چاپ، تارهای مو جای خود را به تورهای بافته شده از ابریشم و یا الیاف مصنوعی دادند و چاپ با تورهای مسطح متداول شد.

ماشین های چاپ سیلندری :  اساس کار ماشین های سیلندری چاپ قالب است که برای مداوم کردن آن، قالب را به شکل غلتک فلزی ساخته اند. تفاوت دیگری که این ماشین با چاپ قالب دارد، فرو رفته بودن نقاط طرح است. در چاپ قالب، نقاط طرح به صورت برجسته است، ولی در ماشین چاپ غلتکی طرح روی غلتک ها به صورت فرو رفته ایجاد می شود. این غلطک ها به وسیله چرخ دنده حرکن خود را از یک غلتک بزرگ به دست می آورند و به وسیله یک غلتک مویی واسطه، خمیر رنگ از ظرف حاوی رنگ به سطح غلتک منتقل می شود. سپس یه وسیله یک یا چند تیغه فلزی، خمیر اضافی روی غلتک به مخزن خمیر بازگردانده می شود و خمیر رنگ فقط در نقاط فرو رفته باقی می ماند.

ماشین های چاپ روتاری : این ماشین ها از سال ۱۹۹۶ به بازار عرضه شدند و با ورود آن ها به صنعت چاپ، امکان چاپ به صورت مداوم به وسیله توری که یکی از آرزوهای بزرگ متخصصان چاپ بود، محقق شد. این ماشین در حقیقت ترکیبی از ماشین های چاپ غلتکی و چاپ اسکرین است. توری در ماشین های چاپ روتاری به صورت غلتک های استوانه ای فلزی در آمده و رنگ کش در درون آن ثابت است. با حرکت غلتک استوانه ای و حرکت پارچه همراه با میز، عمل چاپ به طریقه مداوم صورت می گیرد. این ماشین دارای سرعت بسیار بالایی است.

 

منبع : کتاب ماشین آلات صنایع چاپ
تالیف و ترجمه : داود لطفی

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *