تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

صنعت چاپ حامی کالای ایرانی

صنعت چاپ در دو زمینه‎ی مهم نقش آفرین و تاثیر گذار است؛ یکی در جایگاه فرهنگی و دیگری در مقوله‎ی چاپ صنعتی و بسته‎بندی.

مدیرکل صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سال حمایت از کالای ایرانی گفت:  نقشی که چاپ صنعتی و بسته ‎بندی در حمایت از کالای ایرانی می‎تواند ایفا کند از جنبه‎ های مختلفی قابل توجه است.

«پروین نباتی» گفت : یکی از علت‎های عدم تمایل و اقبال مصرف‎ کنندگان به کالاهای تولید داخل؛ نداشتن اطلاعات کافی و شناخت مناسب از ویژگی‎های مطلوب کالای ایرانی و نداشتن بسته‎بندی شکیل، مناسب و مورد پسند مصرف ‎کنندگان است که صنعت چاپ در این زمینه‎ها می‎تواند کمک موثری باشد؛ و با معرفی مطلوب کالاهای ایرانی، طراحی و بسته ‎بندی مناسب، درج اطلاعات مورد نیاز مصرف‎ کنندگان، ایجاد جاذبه‎ی لازم و البته غیر کاذب، متنوع ‎سازی و پوشش همه‎ی سلایق مصرف‎کنندگان به ایفای نقش بپردازد.

نباتی افزود: صنعت چاپ در جایگاه فرهنگی خود می‎تواند علاوه بر معرفی توانمندی‎های داخلی در تولید کالاهای مورد نیاز در کنار تبیین امتیازها همراه با انتقاد سازنده به بهبود کیفیت کالاهای تولید داخل کمک کند.

او افزود : اهمیت صنعت چاپ در حوزه‎ی نشر به این مهم اشاره دارد که رسالت فرهنگی این حوزه در همکاری با تولیدکنندگان داخلی و افزایش سطح آگاهی مصرف ‎کنندگان به درستی ایفا می کند و مدبرانه از سیاه‏ نمایی و ایجاد دلسردی جلوگیری به عمل می آورد.

وی اظهار کرد: معرفی مناسب کالاهای تولید داخلی و افزایش آگاهی مصرف‏ کنندگان در مورد مزیت کالاهای ایرانی در مقایسه با کالاهای وارداتی، به‎صورت مداوم به انتشار گزارش‎ هایی در زمینه‎ی صنایع مختلف بپردازد تا به‎صورت مصداقی و عینی اثرات مطلوب مصرف کالاهای ایرانی را در توسعه‎ی تولید، اشتغال و شاخص ‎های کلان اقتصادی نشان دهد؛ و با اغماض برخی تفاوت ‎های مختصر کیفی و حتی قیمتی کالاهای تولید داخل در اشاعه‎ی فرهنگ مصرف کالای ایرانی در هم‎سنجی با مشابه خارجی نقش‎ آفرینی کند.

رویکرد مورد نیاز

نباتی رویکرد های  مناسب در این حوزه اشاره دارد و تاکید می کند: به ‎منظور همسویی و تقویت جریان حمایت از کالای ایرانی ضمن باور به توانمندی ‎های داخلی، لازم است به بهبود مستمر کیفیت، کاهش قیمت تمام شده کالاهای تولید داخلی اهتمام شود و مسئولیت‎ پذیری اجتماعی، اعتمادسازی و اطلاع‎رسانی لازم از سوی تولیدکنندگان و رسانه‎ها مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

مدیرکل صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، گفت: جهت ایجاد مزیت بیشتر برای کالاهای داخلی لازم است تخفیفات ویژه‎ای برای تبلیغ کالای داخلی اختصاص یابد و از تبلیغ کالاهای خارجی دارای نمونه‎ی مشابه داخلی اجتناب شود. یکی از موضوعاتی که به‎ویژه در افزایش رقابت ‎پذیری کالاهای تولید داخل نقش مهمی دارد عدم مصرف کالای قاچاق است که نیازمند فرهنگ‎سازی لازم است.

او جذب سرمایه ‎گذاری خارجی، تولید مشترک و تحت لیسانس و برند سازی را ضروری دانست و گفت: افزایش کیفیت و جلب اعتماد مصرف ‎کنندگان تاثیر بسزایی رونق تولید دارد.

زیرساخت مورد نیاز

وی برخی زیرساخت ‎های موردنیاز برای تحقق حمایت از کالای ایرانی را مهم اعلام کرد و تصریح کرد: برای تحقق این مهم نیازمند بسترهایی به منظور تقویت کالاهای داخلی هستیم از جمله این موارد ضرورت توجه به ‎توان و تسهیل مقررات، گسترش مشوق ‎های لازم، توسعه‎ی خدمات تجاری، تامین مالی، تسهیل مبادلات مالی و بانکی، توسعه‎ی خرید اعتباری، کاهش قیمت تمام ‎شده با به حداقل رساندن هزینه ‎های تولید، استفاده از حداکثر ظرفیت تولید اقتصادی و بهبود کیفیت اشاره کرد.

مدیرکل صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، افزود: به‎منظور همراهی در حمایت از کالای ایرانی ضروری است که صنعت چاپ و نشر ارتباط موثری با تولیدکنندگان داخلی جهت معرفی نقش چاپ و بسته بندی در عرضه‎ی مطلوب ‎تر محصولات ایجاد کند. به‎نظر می‎رسد وجود بانک اطلاعات جامع از توانمندی ‎های صنعت چاپ در این زمینه می‎تواند حائز ‎اهمیت باشد. علاوه بر این تقویت بخش‎های چاپی میان‎فرآیندی در واحدهای تولیدی با توسعه و تقویت برون‎ سپاری به صنایع تخصصی چاپ (علاوه بر همکاری موثر در تولید و مصرف کالای ایرانی) به رونق کسب‎وکارهای تخصصی چاپ نیز کمک شایان توجهی ‎کند.

اقدامات تاثیرگذار در زمینهی حمایت از کالای ایرانی

نباتی اظهار کرد: خوشبختانه در آغاز سال فرصت کافی برای اقدام مناسب بنگاه‎ها، هماهنگی ‎ها و هم افزایی از طریق تشکل‎ها وجود دارد. با توجه به اینکه برای تامین سرمایه‎ی در گردش و بازسازی و نوسازی صنعت چاپ نیز سازوکار لازم جهت تامین مالی (با معرفی به بانک‎های عامل در سازمان‎های صنعت معدن و تجارت استان‎ها) پیش‎بینی شده است؛ در صورت هماهنگی و اقدام به‎موقع صنعت چاپ، نتیجه‎ی مورد انتظار حاصل می‎شود. البته انتظار بر این است که صنعت چاپ به موازات اقدام برای استفاده از ظرفیت ‎های موجود به ‎روزآمدسازی فناوری‎ها را برای پاسخگویی به نیاز همه‎ی متقاضیان موردنظر قرار دهد.

صنعت چاپ حامی کالای ایرانی

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *