تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

عدم وجود مافیا در صنعت کاغذ

🔷 بابک عابدین عضو کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران و رئیس هیئت مدیره صادرکنندگان صنعت چاپ در خصوص علت گرانی کاغذ و مشکلات پیش آمده صحبت کرده و وجود مافیا در صنعت کاغذ را قویا تکذیب کرد. عابدین با ذکر این که هیچ مافیایی در زمینه کاغذ وجود ندارد گفت: بحث مافیای کاغذ که گفته می‌شود قیمت را بالا برده به هیچ وجه وجود ندارد. یک ماه است این اتفاق برای کاغذ افتاده چطور ممکن است که قیمت کاغذ که دو سال ثابت بوده، یکباره این گونه شده است؟

🔷 رئیس هیئت مدیره صادرکنندگان صنعت چاپ ایران افزود: در صنعت کاغذ مافیا وجود ندارد سیستم مافیایی را خود مسوولان امر با تصمیم گیری غلط به وجود آورده‌اند. در شرایطی که دلار پلکانی زیاد می شود و قیمت کاغذ نیز به عنوان یک کالای استراتژیک لحظه ای است به یکباره اعلام شد ارز مبادله ای کاغذ قرار است قطع شود و از سوی دیگر پییشنهاد افزایش تعرفه ورود کاغذ تا ۱۰ درصد نیز عنوان شد.

🔷 این عضو کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: یک تاجر کاغذ که می خواهد کاغذ بخرد و بفروشد باید تامین سرمایه از فروش داشته باشد. پس برای داشتن امکان خرید در هفته بعد ترجیح داده می شود معامله‌ای انجام نداده و صبر شود تا ثبات ایجاد شود اما در عین حال تقاضا وجود دارد. در چنین شرایطی اگر هم تاجر کاغذ فروش داشته باشد ناچار است که با افزایش قیمت ریسک خرید مجدد را پوشش دهد. پس درواقع باید گفت مافیای حبابی توسط تصمیم گیران دولتی ایجاد شده است. عابدین در خصوص دیگر عوامل ایجاد بحران کاغذ نیز گفت: در چین به دلیل آلاینده هایی که تولید کاغذ دارد و آسیب‌هایی که به محیط زیست وارد می‌شود کارخانه های کوچک کاغذ بسته می شود که این موضوع نیز تا حدودی اثرگذار بوده است.

🔷 رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران در خصوص اینکه گفته می‌شود همشهری با خرید حجم بالای کاغذ باعث ایجاد بحران و کمبود کاغذ در کشور شده نیز گفت: همشهری همیشه به اندازه مصرف ۴ ماه باید پیش بخرد. پس این موضوع معمول و همیشگی بوده و تاثیری بر کمبود و گرانی کاغذ ندارد.

🔷 عابدین در آخر متذکر شد: مسلما هر چه عرضه در این مقطع بیشتر شود قیمت کاغذ کم تر می شود اما به شرطی که دولت به قیمت قبلی و با تعرفه‌های قبلی اجازه ورود کاغذ را بدهد. در حال حاضر کمبود کاغذ وجود ندارد و فقط نوسان قیمت کاغذ است که این مشکلات را به وجود آورده است.

 

عدم وجود مافیا در صنعت کاغذ

 

نوشته های مرتبط