تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

عوامل موثر در ایجاد بحران کاغذ

عوامل گوناگون تایین کننده قیمت کاغذ است از آنجا که ایران یک وارد کننده کاغذ است فراز و فرود قیمت کاغذ در بازار جهانی تاثیر فراوانی بر قیمت این کالای ارزشمند در ایران دارد.

💢 مدیر کل پیشین مطبوعات داخلی (سعید تقی‌پور ) گفت: دلایل ایجاد بحران در قیمت کاغذ را عوامل گوناگون است وقتی عرضه بازار کاهش پیدا کرده است بحران در ابتدای راه قرار میگیرد. وی با اشاره به بحران کاغذ در سال ۸۳ تا ۹۲ ادامه داد: در بحران کاغذ عوامل موثر بسیاری وجود دارد که بخشی از آن مربوط به عوامل خارجی می‌شود.

💢 از جمله عوامل خارجی، این است که بزرگ ‌ترین شرکت چینی تولیدکننده کاغذ روزنامه به دلایل محیط‌ زیستی تولید خود را متوقف کرده است و زمان بازگشت آن به چرخه تولید مشخص نیست؛ زیرا آلایندگی‌هایی داشته و ملاحظات زیست ‌محیطی باعث شده که این کارخانه تعطیل شود.

💢 تقی پور افزود: از آنجا که روس‌ها که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان به شمار می‌روند، تعهد دادند که به چین کاغذ وارد کنند؛ بنابراین عرضه کاغذ در جهان کاهش پیدا کرده است. ابه همین منظور مجموع سبد واردکنندگان کاغذ به بازار جهان، چین سهم عمده ‌ای داشت و زمانی که این سهم از بازار خارج می‌شود، این خود به ‌خود بر قیمت کاغذ نیز تاثیر می‌گذارد. عوامل دیگری نیز همچون نزدیک شدن به جام جهانی فوتبال، تقاضا را افزایش می‌دهد زیرا روزنامه‌ های ورزشی در این مواقع مصرف بیشتری دارند. کاغذ ۵۲۵ دلار در هر تن بوده که با قطع واردات شرکت چینی و عوامل دیگر، این هزینه به ۵۷۵ دلار می‌رسد؛ بنابراین تا اینجا حدود ۱۰درصد افزایش قیمت داشته است.

💢 وی اظهار کرد: در کنار این موضوع افزایش قیمت دلار هم وجود دارد این قیمت را در ارزش دلار ضرب کنیم، بیش از ۱۲درصد افزایش را شاهدیم که با ۱۰درصد افزایش قیمت کاغذ، به ۲۲درصد افزایش می‌رسیم. در شرایط بحرانی اگرچه باید قیمت ۲۵درصد افزایش پیدا می‌کرد اما نه‌تنها قیمت افزایش پیدا نکرده است بلکه شاهد کمبود کاغذ نیز هستیم. در داخل کشور مصرف افزایش پیدا نکرده و سوالی که مطرح می‌شود، این است که دلیل بحران کاغذ چیست؟‌ با محاسبه‌ای می‌توان به برخی مسائل پی برد؛ با افزایش ۲۵درصدی روی ۲۴۰۰ تومان (۸۰۰ تومان افزایش قیمت) قیمت کاغذ به ۳۲۰۰ تومان خواهد رسید. یعنی کاغذ وارداتی اگر جایگزین شود ، با قیمت ۳۲۰۰ به فروش می‌رسد.

در این میان افرادی که از این موضوع اطلاع دارند، سعی می‌کنند کاغذ ارزان‌تر راکه حاصل سفارش‌های قبلی و در زمان فراوانی وارد بازار شده با قیمت ۵۲۵ دلار خریداری کنند. این موضوع البته سوداگری و احتکار در بازار کاغذ را به همراه دارد.

 

عوامل موثر در ایجاد بحران کاغذ

 

نوشته های مرتبط