تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

فضای ضروری و دیگر مشخصات فنی چاپخانه

فضای مورد نیاز دستگاه ها نکات زیر را روشن می کند :

  • ارزش مقداری فضای کف،
  • سطوح کارکنان،
  • حرکات اپراتور،
  • فضای مورد نیاز  برای کار در حال انجام و انبار آنها در بین فرآیندهای تولید،
  • تشخیص دادن فضای کار، محل صندلی ها و میزها,
  • مقاومت کف برای تحمل وزن ماشین،
  • برق ضروری به کیلو وات، ولت و آمپر،
  • محل عایق بندی شده برای کمپرسورها به منظور جلوگیری از انتشار صدا.

برآورد دقیق فضای مورد نیاز کف شاید نکته ای باشد که تضمین کند دستگاه می تواند در سطوح بهینه کار کند. راه عبور کافی و دسترسی به ماشین در قانون دیده شده است.  به هر حال کار کردن در حداقل فضای تعیین شده در قوانین، بهره وری نخواهد داشت. فاصله بین ماشین ها باید اجازه حرکت بدون مشکل را بدهند. داشتن فضای کافی برای حرکت در اطراف ماشین ها ضروری است. اگرچه قرار دادن ماشین در نزدیکی دیوار فضای کف را کاهش می دهد اما مطمئنا حرکت در یک سمت ماشین را با محدودیت مواجه می نماید. این امر موجب ناراحتی و سرخوردگی اپراتور می شود. به همین دلیل محاسبه فضایی کف باید به گونه ای باشد که حرکت در اطراف آن به راحتی صورت گیرد.

مسئله مهم دیگر استحکام زمین کف است. قبل از نصب باید وزن دستگاه و توزیع آن، وزن کار در حال انجام و مواد انبار شده به دقت و ترجیحا توسط یک مهندس ساختمان محاسبه و ارزیابی شود. عدم استحکام کافی پی و کف ساختمان در دراز مدت مشکلاتی نظیر عدم کارآیی دستگاه ها و لرزش زیاد را به وجود آورد که دائما به تعمیر و نگهداری توسط مهندسین نیاز خواهد داشت. کاهش کیفیت تولید و در نهایت توقف کار، نتیجه نهایی این مشکل می باشد.

ارزیابی دستگاه های چاپ باید شامل درجه حرارت، تهویه مطبوع یا ضرورت مربوط به نور باشد. بسیاری از عملیات چاپی تحت شرایط حرارتی ویژه یا سطوح رطوبتی انجام می شود و قبل از رسیدن به سطح تولید بهینه باید میزان دقیق نور لازم نیز معلوم شود.

با توجه به این شرط بار برق نیز باید تنظیم شود. باید سیستم های کنترلی الکترونیکی و کامپیوتری را در رابطه با برق مورد توجه قرار داد.

دسترسی آسان برای نصب دستگاه ها بسیار مهم است. باز کردن و پیاده کردن دستگاه های مکانیکی نصب شده بسیار گران قیمت می باشد و تغییر در ساختمان نیز هزینه بر است. شرایط ایده آل نصب باعث می شود تا برای برپایی واحدهای دستگاه چاپ دسترسی به فضای کف آن آسان باشد. نصب ماشین آلات در سطحی بالاتر از سطح زمین هزینه ها را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

منبع : کتاب مدیریت چاپ
نویسنده : درک پورتر

 

فضای ضروری و دیگر مشخصات فنی چاپخانه

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *