تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

فن آوری سیلندرهای دوبل چاپ

سیلندرهای چاپ دوبل معمولا با توجه به خمیدگی و قوس بالایی که مقواهای خیلی ضخیم یا چند لایه بر روی سیلندرهای تک دور پیدا می کنند، برای چاپ روی مقوا طراحی شده اند. مقوای چاپی به دلیل قطر کوچک سیلندر تحت فشار بسیار زیادی قرار می گیرد. این عامل باعث شکستگی مقوا و یا تخریب لایه های کارتن می شود، ولی امروزه چاپ کارتن های میکروفلوت در افست های ورقی امکان پذیر شده است. در صورتی که در سیلندرهای دوبل (نیم دور) شعاع خمیدگی دو برابر بزرگتر از سیلندرهای کوچک (تک دور) است. این فن آوری باعث می شود به مقوا فشار کمتری وارد شود و هدایت آن در ماشین با استفاده از اجزای هدایتگر کمتری صورت گیرد.

محصول این فن آوری هدایت ورق به صورت مستقیم و با خمیدگی کمتر است. این فن آوری حتی برای کاغذهای نازک (پوست پیازی) نیز مزایای مکانیکی قابل توجهی خواهد داشت، به این صورت که در جداسازی کاغذ از سیلندر لاستیک ( به سبب چسبندگی مرکب) نیروی کمتری برای انتقال انتقال کاغذ بدون تماس خدشه پذیری به وسیله سیلندر به کار می رود.

در زمان چاپ با سیلندرهای چاپ دوبل، ورق  در حال چاپ تا زمانی که با سیلندرهای لاستیک و چاپ در تماس است، به سیلندرهای انتقال تحویل نمی شود. این موضوع حاصل از قطر دو برابر سیلندر چاپ نسبت به سیلندر لاستیک بوده که با هر دور سیلندر لاستیک، سیلندر چاپی نیم دور می زند. در نتیجه نیروی گریز از مرکز کاغذ را به طرف بیرون می راند و آن را به روی سیلندر انتقال می خواباند. در این صورت پشت ورق چاپی می تواند در مسیر منحنی شکل سینی که در زیر سیلندر انتقال تعبیه شده است به خوبی هدایت شود.

سیلندرهای انتقال دوبل نیز همچنین به جای سیلندرهای با قطر واحد و سیلندرهای با قطر سه برابر به کار می روند. یکی از مزیت های مهم در این سیستم این است که، سمت درونی ورق چاپی که به مرکب آغشته شده، با سطح سیلندر انتقال تماس پیدا نکند. در سیستم هایی که با سیلندر با قطر واحد کار می کنند، قبل از آن که ورق چاپی کاملا از سیلندر لاستیک در حال انتقال تصویر جدا شده باشد، به وسیله پنجه های سیلندر انتقال گرفته می شود و به روی سیلندر انتقال هدایت می شود. در این زمان ورق چاپی که در برابر سطح سیلندر انتقال، تحت تاثیر نیروی کششی قرار می گیرد، کشیده و پرس می شود.

 

منبع : کتاب ماشین آلات صنایع چاپ
ترجمه : داوود لطفی

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *