تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

قانون استخدام

انتخاب، استخدام، انتصاب و کنترل کارکنان از جمله مسائل حیاتی برای مدیریت چاپ می باشند. این مسائل در ارتباط با مواد حقوقی هستند که بطور کلی قانون استخدام را تشکیل می دهند. مواردی چون قرارداد استخدام، اخراج، کاهش کارکنان مسائلی هستند که به قانون مدنی مربوط می شوند. مسائل ایمنی مثل حفاظ های ماشین آلات، ایمنی مسائل شیمیایی خطرناک و ایمنی شرایط کار مربوط به قوانین جزایی می باشند. تغییرات در قوانین استخدامی ضرورت آگاهی مدیران از مسائل کارکنان استخدام شده را بیشتر می کند.

وضعیت مستخدم

مستخدم معمولا فردی است که مهارت و نیروی کار خود را در قبال دریافت حقوق و دستمزد در اختیار کارفرما قرار می دهد. به هر حال شرکت ها می توانند مدیران خود را استخدام کنند که در این مورد مدیران هم مستخدم و هم استخدام کننده خواهند بود.

باید مابین کارگران و پیمانکاران مستقل تفاوت قائل شد. آزمایشات متعددی وجود دارد که بین این دو تفاوت ایجاد می کند. مثلا یک کارگر، مستخدمی است که در کنترل شرکت بوده و شرکت در برابر پرداخت دستمزد از خدمات او بهره می برد. پیمانکار مستقل الزاما به کار یک منبع وابسته نبوده و می تواند بدون کنترل کار کند. روش پرداخت به کارگر نشان می دهد که او مستخدم است یا طبق یک قرارداد مستقل کار می کند. کارفرمایان مسئول تنظیم مالیات و کسر آن از حقوق کارکنان می باشند ( مالیات و بیمه). از طرف دیگر پیمانکار مستقل، خودش مالیات خود را محاسبه کرده و مقدار آن را روی خدمات خود حساب می کند.

پیشنهاد می کنیم مطلب ” قانون و چاپخانه ” را نیز مطالعه نمایید.

وظایف عمومی کارفرما

وظایف اولیه و اصلی کارفرما عبارتند از:

پرداخت دستمزد به افراد،انجام اقدامات احتیاطی برای حفظ ایمنی کارگر (در برخی موارد اقدامات ایمنی و بهداشت جز الزامات قانونی می باشد)،

تامین کار،

تامین غرامت برای کارگر در برابر صدمات،

تامین سیستم ایمن برای کار مثل محیط امن، تکنولوژی، ابززار و تجهیزات مناسب،

رفتار منطقی (کارفرمایان ملزم به رفتار مناسب با کارگران خود بوده و این الزام برای کارگران نیز متقابل است).

منبع : کتاب مدیریت چاپ
نویسنده : درک پورتر

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *