تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

قانون قرارداد چاپخانه

ماهیت قرارداد هایی که یک چاپخانه اقدام به انعقاد آنها می کند بسیار متفاوتند. برخی ارزش پولی کم و برخی دارای ارزش مالی بسیاری هستند. اغلب قراردادها مربوط به تامین مواد چاپی بوده و مشمول مقررات گوناگون حاکم بر تفسیر قرارداد می شوند. در دعاوی مربوط به قراردادها بهتر است که از یک وکیل، مشاوره گرفته شود زیرا مواد قراردادها پیچیدگی خاصی دارند. چاپخانه بدون بررسی مسائل مربوط به هر پرونده نباید دست به اقدام بزند.

تنظیم قرارداد

قرارداد بر اساس پذیرش پیشنهاد شکل می گیرند؛ یعنی اعلام قیمت یا سفارش که جزئیات توافق انجام توافق انجام کار چاپی و ملاحظات آن را بیان می کند (پرداخت به صورت پول یا معادل ارزش آن). برخی قراردادها پس از امضا قابل اجرا می باشند. قرارداد معمولا شامل مشخصات فنی کار، قیمت، تاریخ تحویل و غیره می شود.

به هر حال قراردادها صرفا نباید کتبی باشد تا طرفین ملزم به اجرای آن باشند. چنانچه بین طرفین توافق شفاهی صورت بگیرد قرارداد منعقد است به شرط آنکه برخی نکات ضروری رعایت شود. این نکات عبارتند از:

  • پیشنهاد روشنی ارائه و مورد توافق قرار گیرد.
  • طرفین قصد داشته باشند که قرارداد الزام آور باشد (توافق برای اجرای شرایطی در آینده الزام قراردادی ندارد).
  • طرفین تعهد نمایند چیزی به طرف مقابل بدهند و در عوض چیزی دریافت کنند (مثل خدمات در مقابل پول).
  • شرایط و مقررات قرارداد باید از نظر قانونی قابل اجرا باشد. قرارداد اجرای یک کار خلاف قابل اجرا نیست زیرا برخلاف منافع عمومی خواهد بود.

پیشنهاد میکنیم مطلب ” قانون و چاپخانه ” را نیز مطالعه نمائید

سوء نیت می تواند ارزش قرارداد را زیر سوال ببرد یعنی چنانچه اظهارات غلطی از یک سوی یک طرف قرارداد آورده شود که طرف دیگر را بالاجبار متعهد نماید. این عمل  می تواند به سه شکل به وجود آید: فریب کاری، اهمال و مسامحه، کاملا سهوی. نتیجه این عمل با توجه به قصد و هدف فاعل آن می تواند متفاوت باشد. مثلا در موارد فریب کاری (یعنی آگاهانه انجام دادن آن) طرف درگر می تاند قرارداد را فسخ و ادعای خسارت نماید.

مثال مورد فوق وقتی است که در مذاکرات صاحب چاپخانه با مشتری، پرسیده می شود که آیا تمام مراحل کار در محل چاپخانه انجام می شود و صاحب چاپخانه آن را تایید می کند اما بعدا انجام کار را به چاپخانه دیگری واگذار می کند. در این مورد با توجه به اطلاعات غلطی که به مشتری داده شده است اومی تواند قرارداد را فسخ و ادعای خسارت نماید.

منبع : کتاب مدیریت چاپ
نویسنده : درک پورتر

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *