قانون و چاپخانه

قوانین، کاربردهای زیادی در صنعت چاپ دارند و این کاربردها برای مدیران این صنعت که نه تنها مسئول چاپخانه و مشتری های خود هستند بلکه در برابر قوانین نیز پاسخگو هستند از اهمیت زیادی برخوردارند.

در این فصل با مسائل حقوقی که برای مدیران چاپخانه ها به ویژه در انگلستان اهمیت زیادی دارند آشنا می شویم:

  • مسئولیت های مدیران،
  • قانون پیمانکاری و قراردادها،
  • قانون خسارات،
  • قانون استخدام،
  • قانون ایمنی و بهداشت کار.
  • دو بخش اصلی از قوانین بر مدیران چاپخانه ها تاثیر مستقیم دارند: قانون مدنی و قانون جزایی.

قانون مدنی

قانون مدنی عمدتا با حل اختلاف بین افراد و شرکت ها سر و کار داشته و برای طرف زیان دیده جبران خسارت می نماید. اکثر دعاوی مربوط به چاپ توسط حقوق مدنی رسیدگی می شوند. دعاوی مربوط به مسائل کیفیت، قیمت یا شرایط کار که مشتری مدعی آن می باشد از این جمله می باشند. به همین ترتیب چنانچه صاحب چاپخانه در مورد طلب پرداخت نشده خود یا امتناع مشتری از پرداخت یا وقتی که در مورد قیمت مواد و کار انجام شده اختلاف وجود دارد ادعایی داشته باشد به قانون مدنی رجوع می نماید.

تحت قانون مدنی، دادخواستی توسط فرد یا شرکت تنظیم شده و خواهان حق دارد تا هر کجا که مایل باشد آن را ادامه داده یا به طور کامل منصرف شود، صاحب چاپخانه باید به خاطر داشته باشد که طبق قانون مدنی، خواهان در صورت داشتن مدارک و شواهد کمی قوی تر از مدافع می تواند برنده پرونده باشد. برای صاحب چاپخانه همه چیز روشن است: تمام تصمیمات مهم باید کتبا به صورتی که درک طرفین را از شرایط نشان دهد در سوابق ضبط شود. رویه های حقوقی را باید به وکیل سپرد اما خوب است که مدیر چاپخانه در مورد قوانین از او پرس و جو کند. نکات زیر بسیار مهم هستند:

  • شرکت باید واقعیات مورد نظر را بیان کرده و شواهدی را که در آغاز دادرسی نیاز دارد مشخص نماید.
  • دادگاه می تواند شواهد را بپذیرد یا آنها را رد کند.
  • دادرسی در دادگاه باید به عنوان آخرین راه در نظر گرفته شود؛ برای جلوگیری از تحمل هزینه دادرسی باید سعی کرد به شکل مسالمت آمیز مسئله را حل نمود.

مدیر باید برای تهیه مستندات و شواهد وقت صرف کند؛ این امر هزینه داشته و می تواند جلوی تولید را بگیرد به همین دلیل شرکت باید بداند که دادرسی چگونه پیش خواهد رفت و از بروز مسائل مشابه در آینده جلوگیری نماید.

قانون جزایی

قانون جزایی وظیفه رسیدگی و مجازات افراد و شرکت هایی را دارد که اعمالشان به صورتی است که می تواند مجازات در بر داشته باشد. این مجازات می تواند شامل جریمه و یا زندانی کردن و در صورت جرائم شدید شامل هر دو بشود. چاپخانه ای که اسکناس و اوراق امنیتی را چاپ کند طبق این قانون تحت تعقیب قرار می گیرد. اعمالی که معمولا توسط قانون جزایی بررسی می شوند به وسیله نیروی انتظامی پیگیری خواهد شد.

برخی موارد مربوط به قانون بهداشت و ایمنی کار طبق قوانین مدنی یا جزایی بررسی می شوند مثلا وقتی ماشین آلات حفاظ کافی نداشته باشد و کارگر آن مجروح شود، در این مورد رسیدگی به نقض حفاظ طبق قانون جزایی و امور مربوط به مجروح شدن کارگر طبق قانون مدنی انجام می شود.

منبع : کتاب مدیریت چاپ
نویسنده : درک پورتر

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *