تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

قاچاق کاغذ

قاچاقچیان انواع کاغذ در سال‌های اخیر توانسته‌اند با عبور از گمرک انواع کاغذ کارتن و مقوا را به اسم کاغذ گلاسه وارد کشور کنند.

  • در ۹ ماه اخیر ۱۳۰ هزار تن مقوا به اسم کاغذ گلاسه وارد کشور شده است؛ چراکه کاغذ گلاسه برخلاف مقوا، از مالیات و حقوق گمرکی معاف و از ارز مبادله‌ای برخوردار است. به‌این ترتیب، ضعف گمرکات کشور در رصد محموله‌های وارداتی سبب شده واردکنندگان مقوا صدها میلیارد سود ببرند. با توجه به تعرفه ۵ درصدی واردات کاغذ گلاسه که در ادبیات تجاری صفر خوانده می‌شود، معاف بودن این نوع کاغذ از مالیات بر ارزش افزوده و همچنین اختصاص ارز مبادله‌ای برای واردات این نوع کاغذ عواملی هستند که سودهای هنگفتی را به جیب قاچاقچیان می‌ریزند.
  • اعداد و ارقام گویای آن است که واردکنندگانی که به اسم کاغذ گلاسه، کارتن و مقوا آورده‌اند، میلیاردها تومان سود کرده‌اند و میلیاردی سر خزانه کشور کلاه گشادی گذاشته‌اند. ناتوانی در تشخیص کاغذ از مقوا اصلی‌ترین دلیل این موضوع بوده است؛ در حال حاضر نبود روش‌های الکترونیکی مانند Xray باعث شده است ماموران گمرک به صورت حضوری از محتوای بار ورودی به کشور مطلع شوند که در این بین اشتباهات فراوانی صورت می‌گیرد.
  • غلامرضا شجاع : تقلب در واردات مقوا با تعرفه گلاسه، اقدامی است که طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ توسط برخی از واردکنندگان سودجوی کاغذ و مقوا انجام شده است، واردات کاغذ گلاسه از ارز مبادلاتی برخوردار است، همچنین معافیت مالیات بر ارزش افزوده دارد و از معافیت تعرفه گمرکی نیز بهره‌مند است.
  • وی با بیان این‌که سالانه حدود ۲۵ هزار تن کاغذ گلاسه در کشور مصرف می‌شود، عنوان کرد: این کاغذها برای کتاب‌های نفیس و ماندگار و بخشی از کتاب‌های حوزه کودک نیز استفاده می‌شود. همچنین بخشی از این کاغذهای گلاسه در مطبوعات و برای نشریات تخصصی کاربرد دارند.
  • شجاع با اشاره به واردات هشت برابر نیاز سالانه کشور در حوزه کاغذ گلاسه توسط واردکنندگان متقلب و غیرواقعی، یادآور شد: این افراد به جای ورود کاغذ گلاسه نسبت به ورود مقواهای پشت طوسی اقدام کرده‌اند، آنها از طریق گلاسه به‌دلیل سه امتیازی که در حوزه ارز مبادلاتی، مالیات و تعرفه گمرکی دارد به سودهای هنگفتی دست پیدا کرده‌اند.
  • نماینده تشکل‌های صنعت چاپ استان‌های کشور تصریح کرد: بزودی شکایتی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تنظیم و از گمرک جمهوری اسلامی ایران خواسته می‌شود تا فهرست واردکنندگان متقلبی که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ اقدام به واردات کاغذ گلاسه به کشور کرده‌اند تهیه و در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات گذاشته شود تا بررسی شود چه کسانی گلاسه آورده‌اند که احتمالا فقط ۱۰ درصد درستکار هستند و با بقیه متخلفان برخورد قانونی شود.
  • شجاع علت اصلی این اتفاق را عدم تخصص گمرک می‌داند و می‌گوید: متاسفانه سازمان استاندارد هم متوجه این موضوع نشده به دلیل این‌که نمونه کالا توسط ترخیص‌کار به سازمان استاندارد برده می‌شود که در این شیوه امکان تقلب بسیار وجود دارد. همچنین گاهی نیز جلوی در کانتینر، کاغذ گلاسه و پشت آن مقوا گذاشته می‌شود و ماموران گمرک قدرت تشخیص این موضوع را ندارند.

شجاع همچنین درباره پیشنهاد سندیکای واردکنندگان کاغذ گفت: قرار است به مقدار لازم کاغذ گلاسه مورد نیاز مصرف‌کنندگان به بازار در سال مدیریت و وارد شود تا متصدیان این حوزه با کمبود هم روبه‌رو نشوند.

قاچاق کاغذ

 

نوشته های مرتبط