تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

قراردادهای استخدامی چاپخانه

قرارداد استخدامی می توان کتبی یا شفاهی باشد. برای جلوگیری از سوء تفاهم یا اختلاف احتمالی در قراردادهای شفاهی، بیشتر چاپخانه ها اقدام به انعقاد قراردادهای کتبی می نماید. به هر حال هر بندی از قرارداد که شرایط ویژه ای را در اختیار کارفرما قرار می دهد باید ظرف هشت هفته از شروع قراراداد به کار گرفته شود در غیر این صورت تخلف کارفرما محسوب می شود. مواردی که در قرارداد کتبی استخدامی ذکر می شوند عبارتند از:

  • هویت طرفین در قرارداد.
  • تاریخ شروع استخدام. این مسئله مهمی است زیرا برخی حقوق الزام آور مثل پرداخت بیکاری و پرداخت در برابر اخراج ناعادلانه بستگی به طول خدمت کارگر خواهد داشت.
  • مقدار و میزان دستمزد یا روش محاسبه آن و دوره ای که دستمزد طی آن پرداخت خواهد شد. طبق قانون کار تمام کارگران حق دارند اقلام پرداختی خود را به صورت کتبی چه قبل از پرداخت و چه در روز پرداخت دستمزد بدانند. اینها شامل موارد زیر است:

– مقدار ناخالص دستمزد و حقوق،

– مقدار و دلیل کسر مبلغ از مقدار ناخالص،

– مقدار خالص دستمزد قابل پرداخت،

– وقتی قسمت های مختلف مبلغ خالص پرداخت می شوند مقدار و روش محاسبه هر پرداخت باید دقیقا مشخص باشد.

پیشنهاد می کنیم از ” دانلود فایل کارت ویزیت ” نیز دیدن نمایید.

  • شرایط مربوط به ساعات کار. دلایل اضافه کاری یا کار شیفتی باید مشخص شوند و در قرارداد باید آورده شود که آیا اضافه کاری الزامی است یا خیر مثلا باید ذکر شود که آیا اضافه کاری جز ساعات تقسیم شده معمولی می باشد؟ ساعات کار معمولا بر اساس نیازهای شرکت می باشد. هر نوع ساعت انعطاف پذیر کاری باید دقیقا مشخص شود.
  • شرایط و مقررات مربوط به مرخصی و پرداخت حقوق در مدت مرخصی امروزه مسائل مربوط به مرخصی، مدت و حقوق آن بستگی به توافق انفرادی دارد و کمتر وابسته به توافق های جمعی اتحادیه هاست. به هر حال در مورد تعطیلات رسمی مسائل ملی در نظر گرفته می شوند.
  • عدم توانایی انجام کار به خاطر صدمات و بیماری به انضمام حق پرداخت در دوران بیماری، باید در قرارداد مشخص شود که آیا در دوران بیماری حقوق پرداخت خواهد شد یا خیر و مقدار آن چقدر خواهد بود.
  • دوران بازنشستگی. در قرارداد باید ذکر شود که آیا شرکت برنامه ای برای بازنشستگی دارد و این برنامه طبق قانون تامین اجتماعی و بازنشستگی چگونه اجرا خواهد شد.
  • مدت زمان اعلام خاتمه کار که کارگر باید متعهد آن شود و یا کارفرما تعهد آن را بپذیرد.
  • عنوان شغلی کارگر.
  • محل کار کارگر نیز باید مشخص شود.

برای شرکت هایی که با بیش از ۲۰ نفر قرارداد دارند باید آیین نامه انضباظی و مرجع شکایات مشخص شده و روشن شود که فرد باید به چه کسی مراجعه نماید. مراحل اجرای آن نیز باید کاملا قابل درک باشد.

هر نوع تغییر در آیین نامه باید ظرف مدت یکماه کتبا به اطلاع کارگر رسانده شود. اگرچه شرکت ها الزام حقوقی ندارند اما شرح شغل و مشخصات آن را ضمیمه قرارداد می کنند. به هر حال کارفرما باید دقت کند که این عمل محدودیتی برای جا به جایی شغل کارگر نداشته و از انعطاف پذیری جلوگیری ننماید. این نوع اقدامات جز وظایف عادی بوده و مدت هاست که در صنعت چاپ از آن استفاده می شود.

منبع : کتاب مدیریت چاپ
نویسنده : درک پورتر

قراردادهای استخدامی چاپخانه

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *