تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

ماشین های چاپ افست

ماشین های چاپ افست را می توان به دو گونه دسته بندی کرد :
۱- براساس سایز آنها : نیم ورقی(۲۵*۳۵ سانتی متر) که منسوخ شده است، یک ورقی(اصطلاحن جی‌ تی او، ۳۵*۵۰ سانتی متر)، دوووقی(۵۰*۷۰ سانتی متر)، سه ورقی(۶۰*۹۰ سانتی متر)، چهارونیم ورقی(۷۰*۱۰۰ سانتی متر) و سایزهای بزرگتر(۱۰۰*۱۴۰ سانتیمتر) که بسیار نادر هستند و سازندگان ماشین آلات چاپ بیشتر بصورت سفارشی آنها را تولید می کنند.

۲- براساس تعداد رنگ چاپی : که معمولا  تک رنگ، دوررنگ، چهاررنگ، پنج رنگ، شش رنگ، هشت رنگ و … که شرکتهای سازنده براساس نیاز شما تعداد رنگهای آن را می تواند بیشتر نیز کند.

یک ماشین چاپ معمولی که توانایی چاپ کارهای تمام رنگی را داشته باشد، ماشین چاپ چهاررنگ است، یعنی دارای چهار برج رنگ است، هر برج رنگ توانایی چاپ یک رنگ از چهار رنگ اصلی را داراست، در نتیجه کار چاپی نهایی طیف تقریبن وسیعی از تمام رنگها را داراست.

هر برج رنگ دارای مرکبدان، نوردهای مرکب، نوردهای آب، سیلندر پلیت، سیلندر لاستیک، سیلندر فشار و پنجه هایی جهت نگه داشتن کاغذ، بصورت مجزا است.

در چاپ افست از سیستم CMYK استفاده می گردد، Cyan آبی آسمانی، Magenta سرخ آبی، Yellow زرد روشن، Black یا Key Color مشکی، هستند که در هر برج رنگ بصورت مجزا ریخته و سپس چاپ می شوند.

هر ماشین چاپ برای یک کاربردی تولید شده است، مثلا ماشین های چاپ تک رنگ برای چاپ متن کتابِ تک رنگ و یا چاپ سربرگ و پاکت تک رنگ، ماشین آلات دوررنگ بیشتر برای چاپ سربرگ دوررنگ یا چاپ متن سررسید که عمومن دوررنگ هستند و حتی چاپ متن کتابهایی که با دوررنگ چاپ می شوند کاربرد دارد، اما دیده شده که مثلا برای چاپ یک متن تمام رنگی (چهاررنگ) از ماشین آلات پیشتر ذکر شده استفاده شده است که نتیجه ی کار غالبن مورد رضایت صاحب کار نیست، برای چاپ یک کار تمام رنگی با یک ماشین چاپ تک رنگ، کار چاپی باید چهار بار از ماشین عبور کند و هر بار یک رنگ آن چاپ می شود، این فرآیند در ماشین های دوررنگ به دوبار کاهش می یابد، یعنی هربار که از ماشین عبور می کند، دوررنگ آن چاپ می شود، هر بار عبور از ماشین چاپ بدین معناست که کاغذ باید از بین سیلندرهای چاپ و آب و نشان و سنجاق ماشین چاپ عبور کند و باید چند بار عمل کالیبراسیون انجام گردد که باعث ایجاد تنش در کاغذ های چاپی و تغییر سایز و فرم کاغذها می گردد.

هر کار چاپی به فراخور کاربرد و سایز و تیراژ نیز بهتر است که با یک سایز ماشین چاپ، چاپ شود، مثلا چاپ نقشه که سایز آن ۱۰۰*۱۴۰ سانتی متر است در تیراژ ۵۰۰۰ برگ، بهتر با ماشین چاپی با همین سایز چاپ شود، اما اگر در تیراژ ۱۰ الی ۱۰۰ برگ بود بهتر است با چاپ دیجیتال عریض چاپ شود و یا یک جعبه که سایز باز آن ۷۰*۱۰۰ سانتی متر است، بهتر است با ماشین چاپ چهار و نیم ورقی چاپ شود.

معمولا قیمت کار چاپی بر اساس دورماشین چاپ تعیین می گردد، هر چه سایز ماشین چاپ بزرگتر می گردد در نتیجه قیمت دستمزد کار چاپی آن نیز بیشتر می گردد، بنابراین شخص سفارش دهنده باید سایز کار و تیراژ آن را مد نظر قرار دهد.

نوشته های مرتبط
2 دیدگاه

[…] های سریع در روش های تولید و ماشین آلات چاپ نیز باعث انقباض نیروی کار در این صنعت شده است. نیازهای […]

[…] مبانی در نهایت به تاریخچه مبدل می گردد، این است که ساخت ماشین آلات چاپ هم از این قانون مستثنا نبوده و سیر تحولات زیادی را در […]

دیدگاه ها بسته شده اند.