تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

مراحل بسته بندی حبوبات

🔷 خط تولید بوجاری و مراحل بسته بندی حبوبات شامل دستگاه شن گیر، بوجاری، برس زدن سیلوها و الواتورها و ملحقات آن می‌باشد و در انتهای خط نیز دستگاه بسته بندی حبوبات قرار دارد که محصول را بسته بندی می‌نماید .
اساس فرآیند بسته بندی حبوبات در واقع جداسازی ناخالصی ها و ذرات خارجی و تمیز کردن و بسته بندی آن‌هاست و دستگاه‌های ذکر شده جوابگوی نیاز این فرآیند می‌باشند. بزرگترین دستگاه‌های بوجاری در کاخانجات تولید آرد وسیلو استفاده می‌گردد و بالاترین ظرفیت را دارد که از انواع الک ها درچند نوبت و شن گیر و سیاهدانه گیر و آهن گیر و … استفاده می‌شود .
دستگاه‌‌های به کار رفته در واحد بسته بندی حبوبات در واقع همان کار بوجاری انجام می‌دهند منتهی در ظرفیت و سایز پایین تر دستگاه‌ها و ماشین آلات مورد نیاز را برای حمل محصول از انبار به سالن تولید برای حمل حبوبات بوجاری شده به داخل بسته بندی نیاز به الواتور است.
🔷 بوجاری: این دستگاه ها در واقع الک های لرزان و پنوماتیک می‌باشند که ضمن عمل بوجاری گرد و خاک آنرا نیز می‌گیرند . الک های لرزان بطور موازی و روی هم با فاصله قرار گرفته‌اند . در اثر لرزش عمل بوجاری را انجام می دهد و دانه های درشت و کاه و کلش و سنگ های بزرگ را نیز می‌گیرد. این دستگاه یکی از مهم ترین مراحل بسته بندی حبوبات به شمار می آید.

🔷 تعداد الک ها با سه مش متفاوت بوده و ظرفیت آن یک تن در ساعت می‌باشد . الک ها بصورت کشویی بوده و می‌توان آنها عوض کرد. لذا درجه بندی محصول از نظر اندازه و یکنواختی بوسیله الک های مورد نظر تأمین می‌گردد. در الک اول سیخ وچوب و کلوخه های درشت و دانه های بزرگتر از لوبیا درالک دوم نیم لپه یا دانه های شکسته ولی هم سایز لوبیا و در الک سوم ذرات ریز که از لوبیا ریزتر است مثل شن، علف هرز وغیره جدا می‌گردد.

🔷 پوست گیر (سیاهدانه گیر، شن گیر ): این دستگاه استوانه ای است که جو از آن عبور نمی‌کند و لی دانه های ریز ازجمله سیاهدانه، تخم علف های هرز و دانه های شکسته و کوچک و کلیه ذرات ریز از آن عبور می‌نمایند . استوانه توسط الکتروموتور حرکت دورانی نموده و دانه های ریز را از خود عبور می‌دهد

🔷 خط تولید بوجاری وبسته بندی حبوبات شامل دستگاه شن گیر، بوجاری، برس زدن سیلوها و الواتورها و ملحقات آن می باشد و در انتهای خط نیز دستگاه بسته بندی حبوبات قرار دارد که محصول را بسته بندی می نماید . تمامی این دستگاهها ساخت ایران می باشد.
اساس فرآیند بسته بندی حبوبات در واقع جداسازی ناخالصی ها و ذرات خارجی و تمیز کردن و بسته بندی آنهاست و دستگاههای ذکر شده جوابگوی نیاز این فرآیند می باش دند. بزرگترین دستگاههای بوجاری در کاخانجات تولید آرد وسیلو استفاده می گردد و بالاترین ظرفیت را دارد که از انواع الک ها درچند نوبت و شن گیر و سیاهدانه گیر و آهن گیر و …استفاده می شود .
🔷 دستگاههای به کار رفته در واحد بسته بندی حبوبات در واقع همان کار بوجا ری انجام می دهند منتها در ظرفیت و سایز پایین تر دستگاهها و ماشین آلات مورد نیاز را برای حمل محصول از انبار به سالن تولید برای حمل حبوبات بوجاری شده به داخل بسته بندی نیاز به الواتوراست
🔻 بوجاری: این دستگاهای در واقع الک های لرزان و پنوماتیک می باشند که ضمن عمل بوجاری گرد وخاک آنرا نیز میگیرند . الک های لرزان بطور موازی وروی هم با فصله قرار گرفته اند . در اثر لرزش عمل بوجاری را انجام می دهد و دانه های درشت و کاه و کلش و سنگهای بزرگ را نیزمی گیرد.
تعداد الک ها با سه مش متفاوت بوده و ظرفیت آن یک تن در ساعت می باشد . الک ها بصورت کشویی بوده و میتوان آنهار عوض کرد . لذا درجه بندی محصول از نظر اندازه و یکنواختی بوسیله الک های مورد نظر تأمین می گردد . در الک اول سیخ وچوب و کلوخه های درشت و دانه های بزرگتر از لوبیا درالک دوم نیم لپه یا دانه های شکسته ولی هم سایز لوبیا و در الک سوم ذرات ریز که از لوبیا ریزتر است مثل شن، علف هرز وغیره جدا میگردد .

🔻 پوست گیر (سیاهدانه گیر، شن گیر ): این دستگاه استوانه ای است که جو از آن عبور نمی کند و لی دانه های ریز ازجمله سیاهدانه، تخم علف های هرز و دانه های شکسته و کوچک و کلیه ذرات ریز از آن عبور می نمایند . استوانه توسط الکتروموتور حرکت دورانی نموده و دانه های ریز را از خود عبور میدهد.

🔻 برس زنی : از دیگر مراحل بسته بندی حبوبات ، عمل برس زنی برروی حبوبات را انجام می دهد. این دستگاه استوانه ای است که در قسمت مرکزی آن تعدادی برس تعبیه شده و استوانه خارجی آن دارای سوراخ های ریزی است که با حرکت دورانی به برسهای حرکت و عمل برس زنی را انجام می دهند و در صورت وجود دانه های ریز ، این دانه ها از سوراخها عبور کرده و جدا می گردند . درصورتی که واحد بخواهد پارافین زده شود در قسمت بالای این دستگاه می توان منبع کوچکی قرار داد تا پارافین بصورت کم به داخل محصول ریخته شود. (عمل پارافین زدن برای ایجاد شفافیت در حبوبات است). عمل برس زنی نوع تمیز کردن تکمیلی است چرا که دانه های دارای شکستیگی و گرد و خاک و حشرات و ذرات خارجی دراین عمل از دانه جدا شده و محصول کاملاً تمیز می گردد.
🔻 سورت: نوارسورت ۴ متری با عرض ۶۰ سانتی متر تعبیه گردیده که در دو طرف نوار سورت کرگران قرار می گیرند و عمل جداسازی و سورت و درجه بندی را انجام میدهند.
🔻 دستگاه بسته بندی: یک دستگاه بسته بندی برای بسته بندی حبوبات درنظر گرفته می شود. در کنار این دستگاهها درخط تولید نیازبه ۳ سیلو، ۲ عدد درابتدای ورود محصول به بوجاری ها می بایستی تعبیه گردد. بمنظور تأمین نیروی محرکه خط تولید به تعدادی الکتروموتور نیاز است. همچنین سیکلون برای گرفتن گردو خاک و ضایعات حاصل از بوجاری جو و حبوبات مورد نیاز می باشد.

متعلقات مراحل بسته بندی حبوبات به شرح زیر است:
🔻🔻🔻
۱- مخزن و بالابر دستگاه بوجاری و شن گیری
۲- دستگاه بوجاری با سیستم سورت ، درجه بندی و شن گیری
۳ – مخزن و بالابر دستگاه دستچین
۴- دستگاه نوار نقاله دستچین
۵- مخزن و بالابر دستگاه پولیش
۶- دستگاه پولیش حبوبات
۷- مخزن و بالابر دستگاه بسته بندی دوتوزین مدل
۸ – دستگاه بسته بندی دیجیتالی دو توزین ( طرح جدید )
۹ – سیستم تزریق گاز ازت : مخصوص تزریق گاز ازت در بسته های تولیدی جهت ماندگاری مواد غذایی
۱۰ – دستگاه تاریخ زن
۱۱ – سیستم فرم پاکت زن
۱۲ – دستگاه نوار نقاله جلوی بسته بندی
۱۳ – یک سایز لوله و یقه اضافه : جهت بسته بندی با گرمهای متفاوت و…

مراحل بسته بندی حبوبات

 

نوشته های مرتبط