تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

مشکلات بسته بندی مواد غذایی

به دلیل اینکه مواد غذایی در مقابل عوامل جوی و میکرو ارگانیزم ها فاسد می شود  , بسته بندی مواد غذایی از اهمیت بالایی نسبت به صنایع دیگر بر خوردار است. هر چند صنعت در بسته بندی مواد غذایی در شکل جدید خود عمر چندان زیادی ندارد اما طی دهه های اخیر ما شاهد رشد این صنعت در کشورمان می باشیم, در حال حاضر مجموع تولیدات داخلی مواد غذایی کشور متجاوز از ۷۲ میلیون تن می باشد.
برآوردها نشان می دهد که برای بسته بندی این مقدار مواد غذایی ۴۳۳ هزار تن مواد اولیه بسته بندی نیاز است و این در حالی است که مواد اولیه و ظروف تولیدی بسته بندی در داخل کشور در حدود ۶۷ هزار تن می باشد.

مشکلات بسته بندی

مشکلاتی که در زمینه توسعه بسته بندی مواد غذایی کشور در حال حاضر وجود دارد بسیار متعددند که آنها عبارتند از :

۱- عدم اطلاع تولید کنندگان داخلی از نقش و اهمیت بسته بندی و تأثیر آن بر موفقیت واحد تولیدی و ارائه محصولات مطابق نیاز بازار و خواست مصرف کننده.

۲- پایین بودن سطح کیفیت ظروف بسته بندی و بسته های تولیدی:
الف) در زمینه کارتن ها: پایین بودن درجه استحکام, ضعف پوششی ارتباطی و کیفیت نامناسب چاپ و رنگ های مورد استفاده در طراحی.
ب) در زمینه قوطی های فلزی:قدیمی بودن تکنولوژی,استفاده از ورق های با کیفیت پایین و بعضاً نا مناسب, افت استاندارد پوشش های داخل قوطی (لاک ها) و به ویژه کیفیت پایین دوخت در قوطی ها را می توان نام برد.
ج) در زمینه شیشه: سنگینی وزن, تیرگی رنگ, ناصاف بودن و کج بودن رینگ, موجدار بودن بدنه و پایین تنوع از جنبه طرح شیب.
د) در زمینه پلاستیکی: پایین بودن سطح کیفیت, ظروف تولیدی, عدم توان داخلی در تولید لفاف های چند لایه را می توان نام برد.

۳- تولید کم مواد اولیه مورد نیاز در زمینه بسته بندی در داخل و نیاز به واردات پاره ایی از اقلام به ویژه لفاف های چند لایه که ارز بری بالایی دارند.

۴- پایین بودن سطح کیفیت ماشین آلات بسته بندی ساخت داخلی.

۵- گرانی تجهیزات و سیستم های پیشرفته بسته بندی و سرمایه گزاری بالا در خصوص خریداری تجهیزات از خارج به ویژه سیستم های اسپتیک .

۶- ضعف سیستم آموزشی در خصوص تربیت کارشناسان متبحر در زمینه بسته بندی و عدم وجود مراکز و پژوهشکده های تحقیقاتی در زمینه بسته بندی در کشور و این در حالی است که در کشورهای نظیر آمریکا هزینه های صرف شده برای بسته بندی بیش از ۱۰۰ دلار برای هر نفر در سال است و حدوداً ۴/۱ نیروی کار این کشور در زمینه تولید مواد اولیه بسته بندی فعالیت دارند و صنایع بسته بندی یکی از مهم ترین بخش های مصرف کننده مواد خام است .

پیشنهاد می کنیم مطلب ” چالش های بسته بندی غذایی ” را نیز مطالعه نمائید

 

نوشته های مرتبط