تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

مشکلات صنعت چاپ

 رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی گفت: کاغذ بین ۱۰ تا ۱۵ درصد مواد مصرفی چاپخانه‌ها را تشکیل می‌دهد ولی نیاز به مقوا، گلاسه، مرکب و زینک و قطعات دستگاه‌های چاپ نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

علی مغانی؛ رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی با اشاره به دیدار اهالی چاپ با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این دیدار راهکارها و قول‌های مساعدی برای حل مشکلات موجود در حوزه کاغذ و تأمین آن برای بازار ارائه شد اما نباید فراموش شود که کاغذ تنها مشکل ما نیست.

وی افزود: کاغذ بین ۱۰ تا ۱۵ درصد مواد مصرفی چاپخانه‌ها را تشکیل می‌دهد و بقیه مواد مصرفی آن‌ها مقوا و گلاسه است. از سوی دیگر نیاز فعالان چاپ به مرکب و زینک و قطعات دستگاه‌های چاپ نیز از دیگر موضوعاتی است که باید به آن توجه شود.

مغانی بابیان اینکه افزایش قیمت مواد اولیه در ماه‌های اخیر به‌شدت بازار را تحت تأثیر خود قرار داده است، عنوان کرد: هر برگ پشت چسب ۷۰۰ تومان قیمت داشت اما الان بهای آن به چهار هزار تومان رسیده است و این قیمت اصلاً برای سفارش‌دهنده و تولیدکننده مقرون‌به‌صرفه نیست.

وی یادآور شد: این روزها خوشبختانه اقداماتی برای اختصاص ارز دولتی به کاغذ انجام‌شده است اما مسئله این است که برای مقوا و گلاسه هیچ اقدامی انجام‌نشده است و الان هر کیلو مقوای ایندربرد از سه هزار و ۸۰۰ تومان به ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است و این افزایش قیمت خیلی غیرمنطقی و ناعادلانه است.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران خراسان رضوی درباره افزایش قیمت مرکب نیز گفت: هر کیلو مرکب نیز حدود ۲۵ هزار تومان قیمت داشته است اما بهای آن در بازار الان به ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان رسیده است و بازار در تلاطم است.

مغانی بابیان اینکه ۸۵ درصد نیاز چاپخانه‌ ها، مقوا و گلاسه است، یادآور شد: ما حتی اگر در زمینه کاغذ و مقوا بتوانیم به نیاز بازار پاسخ بدهیم اما در مواد دیگری مثل مرکب و زینک مشکل خواهیم داشت و باید برای تأمین نیاز بازار حتماً فکری اندیشیده شود.

به گفته وی، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در این زمینه اقدام مؤثری انجام دهد و همان‌طور که به صنایع تولیدی دیگر مانند خودرو و … اهمیت می‌دهد به صنعت چاپ نیز توجه شود تا دست‌اندرکاران و فعالان این حوزه بیش از این آسیب نبینند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *