تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

نگاهی به بازارهای چاپ بسته بندی

یکی از بحث‌ های مهم که سرمایه‌ گذاران عرصه چاپ نمی‌ توانند بی‌ تفاوت از کنار آن بگذرند، این است که با توجه به تغییرات بازار بسته‌ بندی و رفتار مصرف‌ کنندگان، تیراژهای پایین‌ تر و افزایش تولیدات خاص، تغییرات چشمگیری را در چشم‌انداز بسته‌ بندی ایجاد کرده است که هنگام سرمایه‌ گذاری، به آینده و نیازهای مشتریان در آن زمان توجه بیشتری می کند.

بسته‌ بندی یکی از معدود حوزه‌ های چاپی است که هنوز هم در گوشه و کنار آن اخبار خوبی شنیده می‌شود. شرکت تحقیقاتی بین‌ المللی Pira اظهار داشت که تمام ضرر و زیان صنعت بسته‌ بندی در سال ۲۰۰۹ در سال ۲۰۱۰ جبران شد و با چهار درصد رشد در سال ۲۰۱۱ به فروش جهانی ۶۹۶ میلیارد دلار رسید.

مهم‌ ترین رشدها از اقتصادهای نوظهور و در حال تغییر حاصل شد، اما اقتصادهای قدیمی تر هم نقش خود را ایفا کردند. در چند سال آینده با رشد سه درصدی سالانه تا سال آینده میلادی(۲۰۱۶ ) و رسیدن به بازار بالغ بر ۸۰۰ میلیارد دلاری، رشد چشمگیری مشاهده خواهد شد.

در صنعت چاپ که بیشتر بازارهای سنتی آن دچار افت شده‌ اند، به نظر می‌رسد که بخش بسته‌ بندی به نسبت برای سازندگان ماشین‌آلات و چاپخانه‌ها شرایط امنی است. تاکنون تکنولوژی دیجیتال نتوانسته قابلیت تولید تیراژ و کیفیت مورد نیاز حوزه بسته‌ بندی را تامین کند.

ماشین‌ های چاپ دیجیتال می‌توانند در اندکی از کارها به خصوص لیبل‌ ها و خصوصی سازی جایی برای خود دست و پا کنند، اما هنوز باید برای غلبه بر چالش‌ های بازارهای اصلی و به ثبات رسیده به تلاش بی وقفه خود ادامه دهند.

با تاکید بر سرعت چاپ به ویژه روی سطوح سنگین‌ وزن‌تر، قدرت همچنان در اختیار ماشین‌ های افست (ورقی و رول)، فلکسو و گراوور است، اما هر چه تیراژ و طول عمر بسته‌بندی‌ ها در نقطه فروش کمتر می‌شود، کاربرد ماشین‌ های ورقی لارج‌ فرمت افزایش پیدا می‌کند. این ماشین‌ ها قادرند با سرعت چاپ یک رو و دو رو برابر با ماشین‌ های فرمت کوچک و متوسط، تیراژهای سودآور را روی طیف وسیعی از سطوح چاپی تولید کنند.

روند روبه رشد چاپ بسته بندی درحالی است که چاپ دیجیتال هر روز نفوذ و جایگاه مطمئن تری در بازار های چاپ پیدا می کند.

نوشته های مرتبط