تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

نگاه ویژه محیط زیست به مرکب های پایه آب

نگاه ویژه محیط زیست به مرکب های پایه آب در صنعت چاپ

در بخش چاپ انعطاف پذیر و ماشین های هلیوگراور و فلکسو به دلیل عدم جاذب بودن بستر چاپی مرکب ها و حلال ها نقش بسیار عمده و بزرگی در بخش های گوناگون از کیفیت تولید تا مسایل زیست محیطی ایفا می کنند.
دو نوع مرکب پایه حلال و پایه آب برای چاپ و تولید بیشترین نقش را دارند. تنها تعداد کمی از موارد چاپی هستند که نمی توان از مرکب های پایه آب به جای مرکب های پایه حلال استفاده کرد.
مرکب های پایه آب سهم بزرگی از بازار بسته بندی چاپ فلکسو را بدست آورده اند. بنا بر آمار انجمن تولید کنندگان مرکب چاپ، مصرف مرکب های پایه آب در بازار بسته بندی و چاپ در سال ١٩٩٩ سهم ٣٧ درصدی را به خود اختصاص داده است.


از جمله بازارهایی که مرکب های پایه آب در مقابل مرکب های پایه حلال اولویت کامل دارد را می توان : کارتن، ساک های پلاستیکی (پلی اتیلنی) خرید،بسته های پلاستیکی چند لایه و پاکت های نامه نان برد.
دولت امریکا در اقدامی جامع، محدودیت های بیشتر برای چاپخانه های استفاده کننده از مرکب های پایه حلال ایجاد کرده و این قوانین باعث شد چاپخانه ها به دنبال استفاده از تکنولوژی ها و سایر روشهای چاپ بروند.
این اقدام به دنبال خواست آژانس حفاظت از محیط زیست امریکا برای کاهش ورود حلال های فرار به محیط زیست صورت گرفت.
همزمان یک انتخاب برای تولیدکنندگان مرکب استفاده از سیستم های پایه آب بود. مرکب های پایه آب به مرور بهبود یافت و امروز مرکب های پایه آب در بسیاری از عرصه ها به خصوص فلکسوگرافی سهم بزرگی بدست آورده است.
به غیر از ملاحظات زیست محیطی، مرکب های پایه آب فواید دیگری نیز دارند، از جمله پایداری بیشتر در حین چاپ و کاهش خطر آتش سوزی.
ویسکوزیته ی مرکب های پایه آب به دلیل سرعت تبخیر کمتر آب بسیار پایدارتر است. این مرکب ها دارای حلال های فرار کمتری است و حتی می توان آنها بدون حضور هیچ گونه حلالی تولید کرد.
حال با پیشرفت تکنولوژی کیفیت این دست از محصولات نیز رشد قابل توجه ای یافته است. متاسفانه در ایران این دست از مرکب ها کمتر مورد استفاده قرار گرفته است. فرآیندی که می تواند کمک شایانی به چاپخانه دار و محیط زیست کشور نماید.

نوشته های مرتبط