تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

هزینه های مربوط به چاپ

منابع هزینه

هزینه های چاپخانه دو دسته می باشند :

هزینه های ثابت که با سطح تولید تغییر نمی کند،مگر آنکه به کارگیری تکنولوژی تولید جدیدی برای افزایش سطح تولید ضروری تشخیص داده شود. این هزینه ها به ساختمان ها، زمین ، تکنولوژی و حقوق مدیران مربوط می شود.

هزینه های متغیر که مستقیما به تولید محصولات چاپی مرتبط می شوند. مثال آن هزینه های سرباری است که به تولید و هزینه های مستقیم نیروی انسانی آن باز می گردد. هیچ شرکتی نمی تواند افزایش دستمزد، مواد و دیگر هزینه ها را بیش از آنچه از فروش محصولات تولیدی به دست می آورد تحمل کند. درآمد هر شرکت باید از هزینه های آن فراتر رود. اگر چنین نشود شرکت از سرمایه استفاده خواهد نمود و چنانچه اقدام عاجل برای کنترل اوضاع به عمل نیاید شرکت شکست خورده و یا کارش به انحلال کشیده می شود.

اگرچه برای نظارت و ارائه مشاوره در امور مالی، حسابدار استخدام می شود اما اطلاعات مالی همیشه پس از انجام کار آماده می شود. بنابراین در شرکت باید سیستم اثربخش تصحیح و بهبود هزینه ها بکار گرفته شود. این سیستم نه تنها باید هزینه های اداره شرکت را به حال توازن در آورد، بلکه باید این کار به صورتی انجام شود که به حصول سود بیانجامد. سیستم باید این قابلیت را داشته باشد تا به صورت روزانه، اعمال مالی را مدیریت نماید.

در سیستم هزینه، کلیه سوابق عملیاتی هر واحد ثبت می شوند. این هزینه ها عبارتند از : گرمایش،سرمایش، نور، برق، هزینه های اشتغال، هزینه های تولید ، استهلاک و بیمه. سپس این هزینه ها در بین عملیات گوناگون تولید، پخش و بر تعداد ساعات مفید کار که معمولا در شرکت انجام می شود تقسیم خواهد شد.به رقم حاصله “نرخ ساعت” می گویند.

در صورت عدم وجود یک سیستم هزینه ای موثر، شرکت می تواند کسب سود نماید و همزمان متحمل زیان شود. در صورتی که سطح سود به خاطر روش های ناکارآمد تولید و و دیگر شکل های اتلاف نیرو از حد انتظار پایین تر باشد این اتفاق رخ خواهد داد.

پیشنهاد می کنیم مطلب ” مسائل مالی مدیریت چاپ ” را نیز مطالعه نمائید

هزینه های کار چاپی

برای صاحبان چاپخانه، قیمت های رقابتی در درجه نخست اهمیت قرار دارد. به هر حال استنباط ارزش کار تحت تاثیرعرضه و تقاضا می باشد. سود حاصله از یک کارچاپی عبارت است از تفریق هزینه های آن از درآمد حاصله. قیمت کار در چاپخانه ها با احتساب سود می باشد و سطح سود نیز به نوع کار، رقابت و اثر بخشی شرکت بستگی دارد. در بسیاری از جنبه های تولید کار چاپی کاهش هزینه ها امکان پذیر است. به شکل های زیر می توان هزینه ها را کاهش داد :

– جلوگیری از ضایعات از طریق کنترل اثربخش مواد و روش های کار

– انتخاب دقیق مناسب ترین روش تولید برای کار مورد نظر

– استفاده صحیح و به موقع از منابع انسانی و انتخاب دقیق کارکنان بر اساس مهارت و انعطاف پذیری آنها.

هدف از کاهش هزینه ها افزایش سود بدون افزایش قیمت مشتری است. کاهش هزینه در زمین و ساختمان بسیار مشکل است. معمولا کاهش این دو نوع هزینه وقتی امکان پذیر است که بتوان شرکت را به یک منطقه صنعتی یا محلی که یارانه دولتی را شامل می شود، انتقال داد.

مراکز هزینه

تمام فعالیت هایی که در یک چاپخانه انجام می شود هزینه بر است و هر  کاری که نیاز به سرمایه گذاری مالی داشته باشد اما سودی حاصل نکند موجب اتلاف سرمایه خواهد شد.

بخش هایی که هزینه بر هستند عبارتند از :

طراحی

– لیتوگرافی و مراحل قبل از چاپ

چاپ

– عملیات پایانی و صحافی

– توزیع و حمل و نقل

فروش و بازاریابی

– برآورد و تعیین هزینه

– کنترل مالی و ثبت اسناد

– مدیریت عمومی.

منبع : کتاب مدیریت چاپ

نویسنده : درک پورتر

 

هزینه های مربوط به چاپ

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *